Podejmij wyzwanie - załóż kieszonkowy ogród pszczelarski

Każdy może stworzyć "kieszonkowy ogród miododajny". Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA w ramach zadania "Małopolski Szlak Ogrodów pomaga pszczołom" zaangażowało projektanta ogrodów do opracowania projektów przydomowych ogrodów urządzonych na bazie roślin, kwiatów i drzew miododajnych.
– W ostatnich latach z ogrodów przydomowych zniknęło wiele roślin miododajnych, jak np. malwa, zostały wycięte lipy drobnolistne czy akacje, a w ich miejsce pojawił się beton lub kostka brukowa, trawniki krótko strzyżone, obszary gruntu wysypane kruszywem ozdobnym lub iglaki. Zawładnęła nami nowa moda. Jako społeczeństwo przestaliśmy zwracać uwagę na to, jakie skutki dla otaczającego nas ekosystemu niesie taka działalność człowieka zaś kwestią wymierania pszczół obarczamy głównie przemysł chemiczny i rolników prowadzących duże gospodarstwa monokulturowe i wykonujących opryski. Prawda jest taka, że wymieraniu pszczół jesteśmy winni po trochę wszyscy – zauważa Jan Czaja ze Stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA.
Stąd pomysł, by opracować przydomowe ogródki i udostępnić projekty do bezpłatnego wykorzystania. Twórcy inicjatywy podkreślają, że 1 ogródek nie pomoże, ale już 1000 tego obiektów odmieni sytuację pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających. Zwróćmy uwagę, że pszczoły zapylają ok. 70% gatunków roślin, które zapewniają nam 90% pożywienia. Nasze życie jest ściśle powiązany z losem pszczół.
Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA w 2018 roku powołało do życia "Małopolski Szlak Ogrodów" którego jest animatorem i na którym znajdują się takie ogrody, jak m.in.: Ogrody Królowej Bony Zamek Królewski w Niepołomicach, Ogrody Królewskie na Wawelu, Górski Ogród Botaniczny im. Mariana Raciborskiego w Zakopanem, Park Paderewskiego w Kąśnej Dolnej czy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. W wybranych 5 ogrodach przewidziano wykonanie nasadzeń zakupionych w ramach projektu roślin, krzewów i drzew miododajnych i ich popularyzowanie.
Szersze informacje na temat zadania, jak i informacje o roślinach miododajnych można znaleźć na facebookowym profilu Małopolskiego Szlaku Ogrodów: https://www.facebook.com/MalopolskiSzlakOgrodow lub na stronie internetowej: https://www.malopolskiszlakogrodow.pl/.
Liczba wyświetleń artykułu: 1479
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Mieszkańcy Rumii wybrali lokalizacje miododajnych ogródków 2022
Nowe ogrody miododajne staną w Rumii Jakub Wojas

Posadzono 2500 roślin miododajnych w ramach projektu Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021
Imponujący wynik nasadzeń w ramach jednej akcji pszczelarskiej Łukasz Jaje

Pszczela przestrzeń w Szczepanowicach 2021
Kolejny kieszonkowy ogród miododajny, tym razem w Szczepanowicach Łukasz Jaje

Ogrody miododajne w gminie Szczurowa 2021
Akcja godna pochwały i naśladowania! Łukasz Jaje

Warzywny i ziołowy kieszonkowy ogród miododajny
Bezpłatne projekty ogrodów pszczelarskich od Stowarzyszenia Grupa Odrolnika Łukasz Jaje

Kieszonkowe ogrody miododajne ratunkiem dla pszczół
Działania Stowarzyszenia Grupa Odrolnika Łukasz Jaje
