Portal Pszczelarski

Podejmij wyzwanie - załóż kieszonkowy ogród pszczelarski

pszczelarstwo w Polsce ogrody miododajne kieszonkowe ogrody miododajne Jan Czaja Stowarzyszenie Grupa Odrolnika Małopolski Szlak Ogrodów pomaga pszczołom

Każdy może stworzyć "kieszonkowy ogród miododajny". Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA w ramach zadania "Małopolski Szlak Ogrodów pomaga pszczołom" zaangażowało projektanta ogrodów do opracowania projektów przydomowych ogrodów urządzonych na bazie roślin, kwiatów i drzew miododajnych.

W ostatnich latach z ogrodów przydomowych zniknęło wiele roślin miododajnych, jak np. malwa, zostały wycięte lipy drobnolistne czy akacje, a w ich miejsce pojawił się beton lub kostka brukowa, trawniki krótko strzyżone, obszary gruntu wysypane kruszywem ozdobnym lub iglaki. Zawładnęła nami nowa moda. Jako społeczeństwo przestaliśmy zwracać uwagę na to, jakie skutki dla otaczającego nas ekosystemu niesie taka działalność człowieka zaś kwestią wymierania pszczół obarczamy głównie przemysł chemiczny i rolników prowadzących duże gospodarstwa monokulturowe i wykonujących opryski. Prawda jest taka, że wymieraniu pszczół jesteśmy winni po trochę wszyscy – zauważa Jan Czaja ze Stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA.

pszczelarski ogród wiejski

Stąd pomysł, by opracować przydomowe ogródki i udostępnić projekty do bezpłatnego wykorzystania. Twórcy inicjatywy podkreślają, że 1 ogródek nie pomoże, ale już 1000 tego obiektów odmieni sytuację pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających. Zwróćmy uwagę, że pszczoły zapylają ok. 70% gatunków roślin, które zapewniają nam 90% pożywienia. Nasze życie jest ściśle powiązany z losem pszczół.

Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA w 2018 roku powołało do życia "Małopolski Szlak Ogrodów" którego jest animatorem i na którym znajdują się takie ogrody, jak m.in.: Ogrody Królowej Bony Zamek Królewski w Niepołomicach, Ogrody Królewskie na Wawelu, Górski Ogród Botaniczny im. Mariana Raciborskiego w Zakopanem, Park Paderewskiego w Kąśnej Dolnej czy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. W wybranych 5 ogrodach przewidziano wykonanie nasadzeń zakupionych w ramach projektu roślin, krzewów i drzew miododajnych i ich popularyzowanie.

Szersze informacje na temat zadania, jak i informacje o roślinach miododajnych można znaleźć na facebookowym profilu Małopolskiego Szlaku Ogrodów: https://www.facebook.com/MalopolskiSzlakOgrodow lub na stronie internetowej: https://www.malopolskiszlakogrodow.pl/.



Liczba wyświetleń artykułu: 1363

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Skrzydełka z miodem i chili

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Kaczka po mazursku

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły