Portal Pszczelarski

Niewielkie zbioru miodu lipowego w 2020 roku

pszczelarstwo w Polsce miód lipowy

Jak informuje portal Polsat News, w roku 2020 przewidywane są bardzo niewielkie zbiory miodu lipowego. Pomimo że drzewa lipowe kwitły obficie, to tego rodzaju miodu w ulach jest mało. Pszczelarze zastanawiają się nad przyczyną tej sytuacji.

Pojawiają się opinie, że lipy w 2020 roku nie nektarowały i pszczoły nie miały po prostu co zbierać. Według ekspertów jest to jednak mało prawdopodobne, gdyż taka sytuacja ma miejsce przy niskiej wilgotności gleby, co przy tegorocznych obfitych opadach jest niemożliwe. Inni zwracają uwagę, że okres kwitnienia lip drobnolistnej, dominującej na obszarze Polski, był bardzo krótki. Według innych teorii wpływ na niskie zbiory ma wprowadzana w Polsce sieć 5G. Nie ma jednakże jeszcze badań, które potwierdzałyby te przypuszczenia.

Zapytany przez Polsat News kierownik Zakładu Pszczelnictwa w Puławach profesor Zbigniew Kołtowski odrzuca natomiast teorię, która krąży po Internecie, na temat działania pasożytniczego grzyba. Wprawdzie w próbce jednego egzemplarza lipowego podczas analizy zaobserwowano, że niektóre kwiaty były już rozwinięte, a pąki porażone przez chorobę grzybową, ale w skali całego kraju nie dostrzeżono podobnego zjawiska.

Niskie zbioru miodu lipowego odnotowuje się w całej Polsce. Prawdopodobnie również z innych roślin będzie mniej miodu niż w poprzednich latach. W tym wypadku jest to przede wszystkim efekt niskich temperatur i deszczy w okresie kwitnienia, przez co pszczoły miały utrudnione warunki do zebrania nektaru.

Czytaj również:

Właściwości miodu lipowego

Właściwości mioduLiczba wyświetleń artykułu: 1571

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie