Portal Pszczelarski

Czarne pszczoły znów w Polsce 2020

pszczelarstwo w Polsce czarna pszczoła zadrzechnia fioletowa Xylocopa violacea

Po kilku latach przerwy znów zaobserwowano w Polsce zadrzechnię fioletową (Xylocopa violacea), zwaną czarną pszczołą (lub fioletową pszczołą ze względu na połyskujące skrzydełka). Jeszcze do niedawna uważano, że jest to gatunek w naszym kraju wymarły.

Zadrzechnia fioletowa jest dużą czarną pszczołą z czarnym owłosieniem oraz ciemnymi, fioletowo połyskującymi skrzydłami. Widywane są najczęściej na kwiatach groszku pachnącego, robinii akacjowej, soi warzywnej i żmijowca zwyczajnego. Czarne pszczoły zasiedlają suche drewnie pni obumarłych drzew lub ich grubszych konarów. O ponownym pojawieniu się w Polsce czarnej pszczoły poinformowali przedstawiciele stowarzyszenia Natura i Człowiek.

Czarne pszczoły nie są groźne ani dla ludzi, ani dla innych pszczół. Wykonują tę samą, pożyteczną pracę, co inne owady zapylające. Rozwojowi tego gatunku sprzyja zachowanie starodrzewów, przede wszystkim drzew suchych. Eksperci wskazują, że zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do rozwoju populacji zadrzechni fioletowej w Polsce.

Po kilkuletniej przerwie zaobserwowano w 2020 roku dwa stanowiska pszczoły czarnej w naszym kraju. Wcześniej te owady widywano także w Poleskim Parku Narodowym, Bieszczadach Zachodnich, Wrocławiu, Oławie i Miechowie, Włoszczowie. Od 2014 roku zadrzechnia fioletowa jest objęta w Polsce częściową ochroną gatunkową.



Liczba wyświetleń artykułu: 13750

Komentarze z forum pszczelarskiego

Krzysztof1 2023-06-04 12:37:40

W połowie maja tego roku zadomowiły się u nas w pniu starego drzewa Zadrzechnie fioletowe, które to z tego co mi wiadomo w 2002 roku zostały bodajże uznane za gatunek wymarły. W każdej wolnej chwili rejestruje z bezpiecznej odległości ( żeby ich nie niepokoić ) ich codzienny tryb pszczelego życia i zachowania.
Dolnośląskie, Dobrzejów pod Legnica

BeeBee 2023-07-01 17:25:01

Widziałem taką 1.07.2023 w okolicach Bydgoszczy

blondynekkrk 2023-07-08 09:21:57

Mam wrażenie, że coraz więcej zadrzechni można spotkać w Polsce. W zeszłym roku mam wrażenie, że widziałem u siebie na działce (powiat krakowski). W tym roku jeszcze nie miałem okazji, ale zakładam, że się uda :)



  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Miejskie pszczelarstwo w Warszawie nabiera rozpędu 2017

Polski rynek miodu w 2024 roku czekają duże zmiany

XXXIX Miodobranie Kurpiowskie w Myszyńcu