Portal Pszczelarski

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Na zdjęciu: Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) na kłosowcu pomarszczonym (Agastache rugosa Kuntze). Źródło: materiały udostępnione przez autora.

zadrzechnia fioletowa xylocopa violacea L. pszczoła samotnica

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) jest to cieplolubna pszczoła żyjąca samotnie, związana z suchymi siedliskami roślinnymi, tj.: obrzeża lasów, polany i siedliska stepopodobne. Pszczoły te są zaliczane do największych polskich błonkówek, mierzą do 4 cm długości. Zadrzechnia posiada charakterystyczne fioletowe skrzydła, po których można je łatwo odróżnić od innych pszczół.

Owady dorosłe pojawiają się w maju, a ich loty trwają przez całe lato. Samica żuwaczkami wygryza kanał w suchym, martwym drewnie, który początkowo biegnie poziomo, a następnie schodzi ostro w dół. "Kanał pionowy samica dzieli na komórki przegrodami, wykonanymi z ubitych trocin w taki sposób, że wierzch jednej komórki jest jednocześnie dnem komórki następnej. Każda komórka jest zaopatrywana w pyłek i nektar, zmieszane ze sobą. Na tak przygotowany pokarm samica składa jedno jajo."

Gatunek ten jest spotykany w Polsce bardzo rzadko, jednak w wyniku coraz wyższych temperatur powietrza w ciągu lata, obserwowany jest coraz częściej. Przyczyną ograniczenia liczebności zadrzechnii fioletowej jest zmniejszenie liczby starych próchniejących drzew i kurczenie się stanowisk o charakterze stepowym. Gatunek ten szczególnie upodobał sobie rośliny takie jak: groszek pachnący (Lathyrus odoratus L.), żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare L.), robinię akacjową (Robinia pseudoacacia) czy kłosowiec pomarszczony (Agastache rugosa Kuntze).

"Zadrzechnia ta zapobiegawczo objęta jest w Polsce ochroną gatunkową. Znajduje się w "czerwonej księdze" dawnego ZSRR, a także na europejskiej "czerwonej liście" jako gatunek zagrożony."

Cytaty pochodzą z:

IOP.krakow.pl, Xylocopa violacea - Polska Czerwona Księga Zwierząt

Odwiedź także stronę Stowarzyszenia Natura i Człowiek.

Zobacz również:

II edycja badań nad zadrzechnią fioletową

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Robinia akacjowa – roślina miododajna

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 28857

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati 2015-04-25 22:21:46

fajna taka pszczola nie widzialem fioletowej nigdy

blondynekkrk 2016-06-05 09:05:51

Kiedyś wysiałem kłosowiec ale niestety nie udało się spotkać tej fioletowej pszczoły. Chyba w Krakowie ich nie ma :(  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo