Portal Pszczelarski

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Na zdjęciu: Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) na kłosowcu pomarszczonym (Agastache rugosa Kuntze). Źródło: materiały udostępnione przez autora.

zadrzechnia fioletowa xylocopa violacea L. pszczoła samotnica

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) jest to cieplolubna pszczoła żyjąca samotnie, związana z suchymi siedliskami roślinnymi, tj.: obrzeża lasów, polany i siedliska stepopodobne. Pszczoły te są zaliczane do największych polskich błonkówek, mierzą do 4 cm długości. Zadrzechnia posiada charakterystyczne fioletowe skrzydła, po których można je łatwo odróżnić od innych pszczół.

Owady dorosłe pojawiają się w maju, a ich loty trwają przez całe lato. Samica żuwaczkami wygryza kanał w suchym, martwym drewnie, który początkowo biegnie poziomo, a następnie schodzi ostro w dół. "Kanał pionowy samica dzieli na komórki przegrodami, wykonanymi z ubitych trocin w taki sposób, że wierzch jednej komórki jest jednocześnie dnem komórki następnej. Każda komórka jest zaopatrywana w pyłek i nektar, zmieszane ze sobą. Na tak przygotowany pokarm samica składa jedno jajo."

Gatunek ten jest spotykany w Polsce bardzo rzadko, jednak w wyniku coraz wyższych temperatur powietrza w ciągu lata, obserwowany jest coraz częściej. Przyczyną ograniczenia liczebności zadrzechnii fioletowej jest zmniejszenie liczby starych próchniejących drzew i kurczenie się stanowisk o charakterze stepowym. Gatunek ten szczególnie upodobał sobie rośliny takie jak: groszek pachnący (Lathyrus odoratus L.), żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare L.), robinię akacjową (Robinia pseudoacacia) czy kłosowiec pomarszczony (Agastache rugosa Kuntze).

"Zadrzechnia ta zapobiegawczo objęta jest w Polsce ochroną gatunkową. Znajduje się w "czerwonej księdze" dawnego ZSRR, a także na europejskiej "czerwonej liście" jako gatunek zagrożony."

Cytaty pochodzą z:

IOP.krakow.pl, Xylocopa violacea - Polska Czerwona Księga Zwierząt

Odwiedź także stronę Stowarzyszenia Natura i Człowiek.

Zobacz również:

II edycja badań nad zadrzechnią fioletową

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Robinia akacjowa – roślina miododajna

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 26375

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati 2015-04-25 22:21:46

fajna taka pszczola nie widzialem fioletowej nigdy

blondynekkrk 2016-06-05 09:05:51

Kiedyś wysiałem kłosowiec ale niestety nie udało się spotkać tej fioletowej pszczoły. Chyba w Krakowie ich nie ma :(  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pszczelarz, a kto to taki?

Propolis - produkt pszczeli

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie