Portal Pszczelarski

Tablice informacyjne o dzikich pszczołach w sudeckich lasach 2020

pszczelarstwo dolnośląskie akcja pszczelarska Bartnicy Sudetów hotel dla pszczół

W lasach Nadleśnictwa Międzylesie w masywie Śnieżnika w województwie dolnośląskim postawiono 15 tablic ekoedukacyjnych. Można z nich się dowiedzieć o życiu i roli w przyrodzie pszczelej populacji. Projekt ten we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu realizują Lasy Państwowe w ramach akcji "Bartnicy Sudetów".

Tablice podzielone są pod względem tematycznym, jak np.: "Sprzyjamy zapylaczom", "Nektarodajne i pyłkodajne drzewa oraz krzewy leśne" czy "Ochrona zapylaczy". Znaleźć tam można informacje m.in. dotyczące 450 gatunków dziko żyjących pszczół w Polsce, które z nich są na czerwonej liście gatunków zagrożonych wyginięciem, ich roli w ekosystemie czy o zagrożeniach wynikających z chemizacji rolnictwa.

Tablice postawiono m.in. na szlaku z Międzygórza na Śnieżnik i Mały Śnieżnik, na szlaku Papieskim we wsi Szklarnia w kierunku Jodłowa, na szlaku w kierunku Przełęczy Puchacza i Czarnej Góry oraz na głównym szlaku prowadzącym na Śnieżnik. Poza tablicami informacyjnymi leśnicy w ramach akcji "Bartnicy Sudetów" wykonali i postawili w miejscowych lasach ponad tysiąc kłód bartnych dla dziko żyjących pszczół. Kłody wykonane ze świerkowych, wydrążonych pni, które zastępują naturalne dziuple, zawieszono na drzewach w gminach Międzylesie, Bystrzyca Kłodzka i Stronie Śląskie na obszarze ponad 10 tys. ha. Ponadto na tym terenie posadzono przeszło 80 tysięcy drzew biocenotycznych, jak lipy czy klony oraz założono hoteliki i ogrody dla dzikich pszczół.

Czytaj również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis



Liczba wyświetleń artykułu: 1211

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Skład miodu

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.