Portal Pszczelarski

Klon tatarski – roślina miododajna

Na zdjęciach: Klon tatarski (Acer tataricum L.). Źródła zdjęć: be.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D1%91%D0%BD#/media/File:Acer_tataricum0.jpg i es.wikipedia.org/wiki/Acer_tataricum#/media/File:Acer_tataricum_arboretum_Breuil_2.jpg Autorzy zdjęć: Kurt Stüber i Aroche. Kwitnięcie maj-czerwiec.

klon tatarski Acer tataricum L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa klonu tatarskiego wydajność pyłkowa klonu tatarskiego cechy charakterystyczne klonu tatarskiego występowanie klonu tatarskiego uprawa klonu tatarskiego

Klon tatarski – roślina miododajna

Klon tatarski (Acer tataricum L.) pochodzi z Azji oraz południowo-wschodniej Europy. W Polsce występuje dziko na południowym wschodzie kraju. Jest jednym z najbardziej miododajnych drzew, a przy tym świetnie sprawdza się jako roślina ozdobna w parkach i ogrodach.

Klon tatarski jest bardzo doceniany przez pszczelarzy. Jest odporny na trudne warunki klimatyczne, dobrze znosi mrozy i suszę. Wymaga jednak dobrej, żyznej gleby oraz nasłonecznionego stanowiska. Jeśli roślina zostanie posadzona w niesprzyjających warunkach glebowych, wyrośnie mniejsza i mniej bujna. Klon tatarski dorasta do 10 metrów wysokości. Jego pień jest dość gruby, średnica może mieć nawet pół metra. Jego pień jest szary, większe konary są koloru brunatnego, a najmłodsze pędy są czerwone, co tworzy na jednym drzewie niezwykłą mieszankę kolorystyczną. Liście są ciemnozielone i lekko klapowane, gdy są młode, mają delikatny meszek. Stare liście są natomiast gładkie i błyszczące, bez włosków.

Kwiaty klonu tatarskiego są niewielkie, ale za to jest ich całkiem sporo. Mają kremowo-zieloną barwę i ładnie pachną. Pod względem dekoracyjnym nie zachwycają, jednak dla pszczelarzy są bardzo cenne – produkują sporo nektaru, który pszczoły chętnie zbierają. Klon tatarski kwitnie przez około dwa tygodnie – od połowy maja do początku czerwca. To krótki okres, ale przypada akurat wtedy, gdy występuje przerwa w pożytkach i pszczoły nie mają z czego zbierać nektaru. Jego wydajność miodowa jest szacowana na 50-80 kg z jednego hektara pożytku. Wydajność pyłkowa również jest spora.

Klon tatarski można posadzić nie tylko w ogródku pasiecznym, ale też jako roślinę, która będzie pełniła rolę żywopłotu. Bez problemu można rozmnażać drzewo z nasion. Muszą być jednak one przed wysianiem przechowywane przez kilka miesięcy w niskich temperaturach. Dzięki temu lepiej i szybciej wykiełkują. Pierwsze kwitnienie odbywa się dopiero po pięciu latach od zasiania.

Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 43

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 8598

Komentarze z forum pszczelarskiego

Marian.H.

2016-02-23 08:13:54

Potwierdzam,klon tatarski jest bardzo atrakcyjnym pożytkiem dla pszczół.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.