Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Klon tatarski – roślina miododajna

Na zdjęciach: Klon tatarski (Acer tataricum L.). Źródła zdjęć: be.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D1%91%D0%BD#/media/File:Acer_tataricum0.jpg i es.wikipedia.org/wiki/Acer_tataricum#/media/File:Acer_tataricum_arboretum_Breuil_2.jpg Autorzy zdjęć: Kurt Stüber i Aroche. Kwitnięcie maj-czerwiec.

klon tatarski Acer tataricum L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa klonu tatarskiego wydajność pyłkowa klonu tatarskiego cechy charakterystyczne klonu tatarskiego występowanie klonu tatarskiego uprawa klonu tatarskiego

Klon tatarski – roślina miododajna

Klon tatarski (Acer tataricum L.) pochodzi z Azji oraz południowo-wschodniej Europy. W Polsce występuje dziko na południowym wschodzie kraju. Jest jednym z najbardziej miododajnych drzew, a przy tym świetnie sprawdza się jako roślina ozdobna w parkach i ogrodach.

Klon tatarski jest bardzo doceniany przez pszczelarzy. Jest odporny na trudne warunki klimatyczne, dobrze znosi mrozy i suszę. Wymaga jednak dobrej, żyznej gleby oraz nasłonecznionego stanowiska. Jeśli roślina zostanie posadzona w niesprzyjających warunkach glebowych, wyrośnie mniejsza i mniej bujna. Klon tatarski dorasta do 10 metrów wysokości. Jego pień jest dość gruby, średnica może mieć nawet pół metra. Jego pień jest szary, większe konary są koloru brunatnego, a najmłodsze pędy są czerwone, co tworzy na jednym drzewie niezwykłą mieszankę kolorystyczną. Liście są ciemnozielone i lekko klapowane, gdy są młode, mają delikatny meszek. Stare liście są natomiast gładkie i błyszczące, bez włosków.

Kwiaty klonu tatarskiego są niewielkie, ale za to jest ich całkiem sporo. Mają kremowo-zieloną barwę i ładnie pachną. Pod względem dekoracyjnym nie zachwycają, jednak dla pszczelarzy są bardzo cenne – produkują sporo nektaru, który pszczoły chętnie zbierają. Klon tatarski kwitnie przez około dwa tygodnie – od połowy maja do początku czerwca. To krótki okres, ale przypada akurat wtedy, gdy występuje przerwa w pożytkach i pszczoły nie mają z czego zbierać nektaru. Jego wydajność miodowa jest szacowana na 50-80 kg z jednego hektara pożytku. Wydajność pyłkowa również jest spora.

Klon tatarski można posadzić nie tylko w ogródku pasiecznym, ale też jako roślinę, która będzie pełniła rolę żywopłotu. Bez problemu można rozmnażać drzewo z nasion. Muszą być jednak one przed wysianiem przechowywane przez kilka miesięcy w niskich temperaturach. Dzięki temu lepiej i szybciej wykiełkują. Pierwsze kwitnienie odbywa się dopiero po pięciu latach od zasiania.

Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 43

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 11677

Komentarze z forum pszczelarskiego

Marian.H. 2016-02-23 08:13:54

Potwierdzam,klon tatarski jest bardzo atrakcyjnym pożytkiem dla pszczół.  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Sałatka z kurczakiem, marynowanym pieprzem i miodem

Marlenka - ciasto z miodem

Lekko miodowa sałatka z ogórków i czerwonej cebuli

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Higiena w pasiece

Pszczelarstwo miejskie – baza pożytkowa

Kiedy i jak przenieść ul w inne miejsce?

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.