Portal Pszczelarski

Klon tatarski – roślina miododajna

Na zdjęciach: Klon tatarski (Acer tataricum L.). Źródła zdjęć: be.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D1%91%D0%BD#/media/File:Acer_tataricum0.jpg i es.wikipedia.org/wiki/Acer_tataricum#/media/File:Acer_tataricum_arboretum_Breuil_2.jpg Autorzy zdjęć: Kurt Stüber i Aroche. Kwitnięcie maj-czerwiec.

klon tatarski Acer tataricum L. roślina miododajna roślina pyłkodajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa klonu tatarskiego wydajność pyłkowa klonu tatarskiego cechy charakterystyczne klonu tatarskiego występowanie klonu tatarskiego uprawa klonu tatarskiego

Klon tatarski – roślina miododajna

Klon tatarski (Acer tataricum L.) pochodzi z Azji oraz południowo-wschodniej Europy. W Polsce występuje dziko na południowym wschodzie kraju. Jest jednym z najbardziej miododajnych drzew, a przy tym świetnie sprawdza się jako roślina ozdobna w parkach i ogrodach.

Klon tatarski jest bardzo doceniany przez pszczelarzy. Jest odporny na trudne warunki klimatyczne, dobrze znosi mrozy i suszę. Wymaga jednak dobrej, żyznej gleby oraz nasłonecznionego stanowiska. Jeśli roślina zostanie posadzona w niesprzyjających warunkach glebowych, wyrośnie mniejsza i mniej bujna. Klon tatarski dorasta do 10 metrów wysokości. Jego pień jest dość gruby, średnica może mieć nawet pół metra. Jego pień jest szary, większe konary są koloru brunatnego, a najmłodsze pędy są czerwone, co tworzy na jednym drzewie niezwykłą mieszankę kolorystyczną. Liście są ciemnozielone i lekko klapowane, gdy są młode, mają delikatny meszek. Stare liście są natomiast gładkie i błyszczące, bez włosków.

Kwiaty klonu tatarskiego są niewielkie, ale za to jest ich całkiem sporo. Mają kremowo-zieloną barwę i ładnie pachną. Pod względem dekoracyjnym nie zachwycają, jednak dla pszczelarzy są bardzo cenne – produkują sporo nektaru, który pszczoły chętnie zbierają. Klon tatarski kwitnie przez około dwa tygodnie – od połowy maja do początku czerwca. To krótki okres, ale przypada akurat wtedy, gdy występuje przerwa w pożytkach i pszczoły nie mają z czego zbierać nektaru. Jego wydajność miodowa jest szacowana na 50-80 kg z jednego hektara pożytku. Wydajność pyłkowa również jest spora.

Klon tatarski można posadzić nie tylko w ogródku pasiecznym, ale też jako roślinę, która będzie pełniła rolę żywopłotu. Bez problemu można rozmnażać drzewo z nasion. Muszą być jednak one przed wysianiem przechowywane przez kilka miesięcy w niskich temperaturach. Dzięki temu lepiej i szybciej wykiełkują. Pierwsze kwitnienie odbywa się dopiero po pięciu latach od zasiania.

Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 43

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 10530

Komentarze z forum pszczelarskiego

Marian.H. 2016-02-23 08:13:54

Potwierdzam,klon tatarski jest bardzo atrakcyjnym pożytkiem dla pszczół.  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Ogórki z miodem

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych