Leśnicy z Nadleśnictwa Stąporków odtwarzają bartnictwo
Leśnicy z położonego w Górach Świętokrzyskich Nadleśnictwa Stąporków czynią starania na rzecz odtworzenia staropolskiego bartnictwa. Prócz tego w okolicznych lasach sadzone są lipy, jawory oraz krzewy róży i głogu. To wszystko ma się przyczynić do wzmocnienia populacji dzikich pszczół w tym rejonie.
Podejmowane przez leśnictwo działania są elementem prowadzonego przez Lasy Państwowe programu "Pszczoły wracają do lasu". Zapytani przez Radio Kielce leśnicy podkreślają, że więcej pszczół w lasach, to także korzyści dla okolicznych gospodarstw rolnych, gdyż również tam będą zapylane drzewa.
Nadleśnictwu Stąporków w szczególności zależy na odtworzeniu żyjącej niegdyś na tym obszarze pszczoły czarnej. Została ona niestety wyparta przez sprowadzane z zagranicy przez pszczelarzy inne gatunki zapylaczy.
W lasach stąporskich można zatem już napotkać nowe nasadzenia roślin i drzew miododajnych. Montowane są także pnie bartne, nawiązujące do tych z czasów staropolskich, które mają dawać schronienie dla pszczół. Leśnicy jednocześnie zaznaczają w rozmowie z Radiem Kielce, że realizowany przez nich projekt nie ma na celu pozyskiwania miodu.
Liczba wyświetleń artykułu: 1270
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!