Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Powstaje nowy lek na warrozę z genetycznej modyfikacji bakterii jelitowych pszczół miodnych

pszczelarstwo na świecie varroa destructor warroza CCD masowe ginięcie pszczół syndrom depopulacji pszczół lek na warrozę

Naukowcy dokonali genetycznej modyfikacji szczepu bakterii, który wywoływał odpowiedź immunologiczną na roztoczę Varroa, odpowiedzialne za zespołu masowego ginięcia pszczoły miodnej (CCD) – chorobę, która doprowadza do gwałtownego i masowego umierania pszczół lotnych poza ulem.

CCD stał się problem dla pszczelej populacji wraz z rozpowszechnieniem się roztocza Varroa. Początkowo naukowcy zakładali, że doprowadza on jedynie do wysysania krwi owadów. Obecne badania pokazują, że odpowiada on również za przekazywanie im śmiertelnego wirusa zdeformowanych skrzydeł.

W celu zmniejszenia zagrożenia badacze przeprowadzili genetyczną modyfikacje bakterii jelitowych pszczół miodnych. Okazało, że dzięki temu pszczoły te miały o 36,5% większe szanse na przeżycie w ciągu 10 dni, mimo posiadanego już roztocza, niż owady, których bakterie nie zostały zmienione.

Jednocześnie naukowcy zmodyfikowali szczep bakterii, który odpowiada za walkę organizmu z roztoczem. Okazało się, że dokonane zmiany spowodowały, że pasożyt o 70% był bardziej narażony na śmierć w przeciągu 10 dni niż przy styczności z bakterią o nienaruszonym genotypie. Obecnie trwają prace nad stworzeniem preparatu chroniącego przed chorobą.

Czytaj również:

Varroa destructor - znaczenie i rys historycznyLiczba wyświetleń artykułu: 5383

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem