Portal Pszczelarski

Małopolska Pszczoła 2020 - nabór wniosków do konkursu, V edycja

pszczelarstwo małopolskie akcja pszczelarska Małopolska Pszczoła Małopolska Pszczoła V

Do 3 kwietnia 2020 roku można składać wnioski o wsparcie w ramach V edycji konkursu "Małopolska Pszczoła". Dofinansowane będą inicjatywy, które mają na celu m.in. ochronę naturalnych pszczelich siedlisk, promocję pszczelarstwa oraz edukowanie mieszkańców w zakresie ekologii i znaczenia populacji owadów zapylających.

Organizatorem konkursu jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie, który na realizację tego projektu przeznaczył 500 tysięcy złotych. Urząd chce w ten sposób połączyć działania na rzecz promocji pszczelarstwa i ochronę populacji pszczół z edukacją wśród najmłodszych na temat znaczenia tych owadów.

Urząd Marszałkowski w wydanym komunikacie podkreśla, że zalecane jest składanie wniosków, polegających na:

  • ochronie różnorodności biologicznej roślin uprawnych i dziko rosnących poprzez zapylanie przez pszczoły oraz oddziaływaniu zapylaczy na rośliny stanowiące dziedzictwo agrarne Małopolski, w tym rośliny stanowiące bogactwo genetyczne regionu, w szczególności poprzez nasadzenia roślin miododajnych;
  • ochronie różnorodność biologicznej pszczół miododajnych i dzikich owadów zapylających, a także ochronę ich naturalnych siedlisk;
  • promocji pszczelarstwa jako tradycyjnej formy gospodarowania na obszarach wiejskich;
  • dbałości o ekologiczny charakter ekosystemów, dla których pszczoły odgrywają kluczową, służebną rolę;
  • prowadzeniu szkoleń i edukacji ekologicznej dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie ochrony różnorodności biologicznej, ekologii i znaczenia owadów zapylających;
  • odbudowie populacji dzikich zapylaczy związanych z dziedzictwem przyrodniczym małopolskiej wsi;
  • promocji postaw ekologicznych.

Jednocześnie każdy z beneficjentów dotacji konkursowej będzie musiał wykazać osiągnięcie w ramach realizacji swojego zdania wykonanie zasiewu lub nasadzenia rodzimych roślin miododajnych zgodnie z biologią poszczególnych gatunków roślin, na obszarach ogólnodostępnych z uwzględnieniem uzyskania odpowiednich zgód, wymaganych pozwoleń; a także przeprowadzenie działań edukacyjnych dla mieszkańców województwa małopolskiego w zakresie roli w środowisku naturalnym, potrzeby ochrony oraz dobrych praktyk służących zapylaczom. Realizacja zadania musi mieścić się w przedziale czasowym od 1 maja do 30 listopada 2020 roku.

Wnioski mogą składać organizacje pozarządowe w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w Krakowie osobiście lub korespondencyjnie z dopiskiem: "Otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, z zakresu ochrony bioróżnorodności pn. "Małopolska Pszczoła" w 2020 r.".

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56
30-017 Kraków

Czytaj również:

Małopolska Pszczoła 2020 - wydłużono nabór wniosków

Małopolska Pszczoła – to już II edycja konkursu w tym roku

Małopolska Pszczoła 2018 - konkurs pszczelarski dla organizacji 3 sektora



Liczba wyświetleń artykułu: 1459

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Szaszłyki z marynatą miodową

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?