Portal Pszczelarski

Trzmielec północny - najrzadsza pszczoła w Polsce sfotografowana w Gdańsku

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo pomorskie Jan Dąbrowski trzmielec północny farbownik lekarski trzmiel tajgowy

Jan Dąbrowski, miłośnik roślin i owadów, prowadzący swój własny kanał na serwisie Youtube uchwycił w obiektywie swojego aparatu samca trzmielca północnego. Jest to prawdopodobniej najrzadziej występujący gatunek pszczoły w Polsce. Do tej pory jedynie pięć razy potwierdzono obecność samca tego owada w naszym kraju. Samicy natomiast nigdy nie odnotowano.

Youtuber natrafił na najrzadziej występującą polską pszczołę w swoim rodzinnym Gdańsku. Dotychczas jej obecność stwierdzano w innych rejonach Polski. Po raz pierwszy było to w 1994 roku w Puszczy Boreckiej, a następnie w 2000 i 2010 roku w Bieszczadach i w 2013 i 2014 roku na Pojezierzu Kaszubskim i na Równinie Charzykowskiej. W sumie napotkano 10 okazów samca trzmielca północnego.

Tym razem pszczołę wypatrzono na kwiatach farbownika lekarskiego. Samiec trzmielca wyróżnia się charakterystycznym ubarwieniem - ma włoski w kolorze żółtym i czarnym, a na końcu włosy rude. Jest to gatunek pasożytniczy, składający swoje jaja w cudzych gniazdach, przeważnie również rzadkiego trzmiela tajgowego. Trzmielec północny zbiera nektar także z nieczęsto spotykanych roślin, jak wspomniany farbownik lekarski oraz żmijowiec zwyczajny, chaber zwyczajny, macierzanka piaskowa czy wierzbówka kiprzyca.

Pan Jan utrwalił owada na zdjęciach i filmie, zamieszczonym na swoim kanale, w którym zachęca również do sadzenia roślin miododajnych. 71-letniego youtubera obserwuje obecnie nieco ponad 4,5 tysiąca użytkowników.Liczba wyświetleń artykułu: 2605

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Sałatka z kalafiora z miodem

Chleb na owsiance z miodem

Bigos z miodem

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę