Portal Pszczelarski

Wierzbówka kiprzyca – roślina miododajna

Na zdjęciu: Wierzbówka kiprzyca (Chamaenerion angustifolium). Źródła zdjęć: nl.wikipedia.org/wiki/Wilgenroosje#/media/File:EpilobiumAngustifolium-plant-kl.jpg nl.wikipedia.org/wiki/Wilgenroosje#/media/File:Epilobium-alpestris_2_F.JPG Autorzy zdjęć: TeunSpaans i Philipendula

wierzbówka kiprzyca Chamaenerion angustifolium roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa wierzbówki kiprzycy cechy charakterystyczne wierzbówki kiprzycy występowanie wierzbówki kiprzycy uprawa wierzbówki kiprzycy

Wierzbówka kiprzyca – roślina miododajna

Wierzbówka kiprzyca (Chamaenerion angustifolium) jest pospolitą rośliną z rodziny wiesiołkowatych. W naszym klimacie można ją spotkać praktycznie na każdym terenie – od nizin aż po wysokie góry.

Roślina żyje w dość dużych skupiskach na polach, polanach leśnych, w rowach i na terenach przy drogach. Lubi żyzne i gliniaste stanowiska oraz gleby bogate w azot, od dawna jest wykorzystywana jako wskaźnik gleb próchniczych. Wierzbówka kiprzyca osiąga dość spore rozmiary. Z płożącego kłącza wyrastają łodygi, które przy dobrych warunkach pogodowych i glebowych mogą osiągać nawet dwa metry wysokości. Liście rośliny są długie, lancetowate w kształcie i ostre na końcach. Najbardziej okazałą częścią wierzbówki jest jej kwiatostan – fioletowo-purpurowe kwiaty są ułożone w dość długich gronach.

Wierzbówka  kiprzyca kwitnie w miesiącach letnich – lipcu i sierpniu. Ponieważ rośnie w dużych skupiskach i ma duże, kolorowe kwiaty, pszczoły oblatują ją bardzo chętnie. A co za tym idzie – jej wydajność miodowa jest całkiem spora. Szacuje się, że z jednego hektara można uzyskać 600 kilogramów miodu.

Pszczelarze, którzy chcą zwiększyć ilość miodu produkowanego w pasiece, mogą wierzbówkę kiprzycę wyhodować samodzielnie. Roślinę najczęściej rozmnaża się z kłączy. Samosiejki zdarzają się dużo rzadziej, gdyż wymagają bardzo dobrych warunków glebowych. Kłącza można zasadzić zarówno jesienią, po zakończonym pożytku, jak i wiosną, gdy pszczoły dopiero budzą się do intensywnej pracy. Odległość pomiędzy kolejnymi kłączami powinna wynosić około pół metra. Wierzbówka kiprzyca jest dość łatwa w pielęgnacji, nie wymaga żadnych skomplikowanych czynności, wystarczy raz na jakiś czas zagrabić obsadzony teren i usunąć chwasty.

Właściwości wierzbówki kiprzycy doceniają nie tylko pszczoły, ale też miłośnicy zdrowego odżywiania. Roślina ma bowiem sporo części jadalnych. Jej wyjątkowe kwiaty można zjadać na surowo lub dekorować nimi ciasta czy sałatki. Jadalne są także liście, łodyga i korzenie. Korzenie mają słodko-ostry smak, a części naziemne są w smaku zbliżone do sałaty.

Opracowano na podstawie:
Steffen Guido Fleischhauer, Jadalne rośliny dziko rosnące, Vital Gwarancja Zdrowia, Białystok 2014, s. 119

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 13443

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.