Portal Pszczelarski

Farbownik lekarski – roślina miododajna

Na zdjęciu: Farbownik lekarski (Anchusa officinalis L.). Źródła zdjęć: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/22/Anchusa_officinalis_16-06-2006_20.07.14.JPG i en.wikipedia.org/wiki/Anchusa_officinalis#/media/File:Anchusa_officinalis1.jpg Autorzy zdjęć: TeunSpaans i Überraschungsbilder

farbownik lekarski anchusa officinalis L. wołowe ziele roślina miododajna roślina pyłkodajna roślina lecznicza pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa farbownika lekarskiego wydajność pyłkowa farbownika lekarskiego cechy charakterystyczne farbownika lekarskiego występowanie farbownika lekarskiego uprawa farbownika lekarskiego

Farbownik lekarski – roślina miododajna

Farbownik lekarski (Anchusa officinalis L.) występuje w naszym kraju dość pospolicie. W potocznym nazewnictwie funkcjonuje jako wołowe ziele. Jest cenioną rośliną miododajną, jednak można też jeść go na surowo.

Rosnący dziko farbownik lekarski można spotkać niemal na każdych glebach – lubi słoneczne stoki i polany, rumowiska, tereny przydrożne. Jest archeofitem, czyli nie występuje na naszych terenach od zarania dziejów, tylko pojawił się w czasach wczesnohistorycznych i przystosował do naszych warunków klimatycznych.

Farbownik lekarski jest byliną dwuletnią lub wieloletnią, która w zależności od warunków glebowych i klimatycznych osiąga wysokość od 30 do 80 cm. Jego długa łodyga rozgałęzia się dopiero na wysokości kwiatostanu. Jest owłosiona, kanciasta i czasami przybiera fioletowy odcień. Z łodygi w równych odstępach wyrastają liście o lancetowatym kształcie. Podczas kwitnienia zamierają, wysychają i odpadają. Kwiaty są pięciokrotne, na początku kwitnienia mają barwę czerwono-fioletową, a później przybierają kolor niebiesko-fioletowy.

Farbownik lekarski ma dość długi okres kwitnienia – od maja do września, a czasem nawet do października. Rośnie w dużych skupiskach, jest więc świetną rośliną pożytkową dla pszczół. Jego wydajność miodowa to około 170 kg z jednego hektara pożytku, a wydajność pyłkowa – 40 kg z hektara. Pszczelarze, którzy chcą zwiększyć jakość i ilość pożytków, mogą w pobliżu pasieki wysiać nasiona farbownika lekarskiego. Jego wymagania glebowe są naprawdę niewielkie, można więc być pewnym, że świetnie wykiełkuje na niezbyt żyznych terenach. Przed wysianiem warto zadbać o to, by teren był odchwaszczony i lekko spulchniony. Uprawa farbownika powinna być umiejscowiona w rządkach oddalonych od siebie o około 40 cm, a między jedną a drugą rośliną powinien być odstęp co najmniej 10 cm. Jeśli te odległości będą mniejsze, wysiejemy więcej, ale nie oznacza to większych plonów.

Choć dla pszczelarzy ważna jest wyłącznie jego wydajność miodowa, farbownik lekarski ma szereg innych zastosowań, przede wszystkim w kuchni. Jego liście mają smak podobny do szpinaku, można więc dodawać go do sałatek czy innych potraw. W dawnej medycynie ludowej powszechnie wykorzystywano także napar z korzenia farbownika – miał działanie przeciwkaszlowe i wykrztuśne.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 111

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 10814

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.