Portal Pszczelarski

Polska i czeska młodzież pomaga pszczołom w Nysie 2019

pszczelarstwo opolskie akcja pszczelarska Polsko-Czeskie rozmowy o pszczołach i miodzie Jerzy Duda Koło Pszczelarzy w Nysie

Jak informuje Radio Opole, w Nysie w województwie opolskim młodzież z Polski i Czech zasadziła miododajne drzewa, krzewy i zioła. Wszystko to w ramach akcji na rzecz ratowania pszczół.

Organizatorzy chcą zachęcić ludzi do sadzenia miododajnych roślin na działkach i w przydomowych ogródkach. "Głównie drzewa owocowe. Grusze, jabłonie, śliwy, czereśnie, wiśnie, brzoskwinie, morele. Również karagany syberyjskie, złotokap japoński. Z krzewów borówki amerykańskie, które też dostarczają bardzo cennego nektaru. Poza tym pigwowiec, budleja" - podaje długą listę pożądanych roślin w rozmowie z Radiem Opole Jacek Tarnowski - naczelnik wydziału rolnictwa i ochrony środowiska w nyskim starostwie. Zasadzone drzewa, krzewy i kwiaty mają dopomóc w zachowaniu lokalnej populacji pszczół, która z roku na rok maleje.

Akcja polskiej i czeskiej młodzieży jest współfinansowana w ramach unijnego projektu "Polsko-Czeskie rozmowy o pszczołach i miodzie". Miejscowi pszczelarze pochwalają działania młodych ludzi i zwracają uwagę na trudności w produkcji miodu w ostatnich latach. "Jest coraz trudniej o ten miód i nasze pszczoły po prostu głodują. Przychodzi okres jesienny, okres lipca, sierpnia, gdzie baza pożytkowa dla pszczół jest bardzo słaba. Gdzie nie ma pyłku, a pyłek jest niezbędny do rozwoju pszczół" - wyjaśnił dziennikarzom Radia Opole prezes nyskiego koła pszczelarzy Jerzy Duda.

Nie jest to koniec pszczelarskich inicjatyw podejmowanych w Nysie. Jeszcze w tym miesiącu ma się tutaj odbyć konferencja na temat hodowli pszczół. Niedługo potem ukaże się publikacja poświęcona problemom współczesnego pszczelarstwa.

Opracowano na podstawie:
Radio Opole, W Nysie zasadzono kilkaset sztuk miododajnych roślin. "Nasze pszczoły produkują coraz mniej miodu, bo głodują", http://radio.opole.pl/100,275239,w-nysie-zasadzono-kilkaset-sztuk-miododajnych-ro.html, Data publikacji: 2019.04.11, Data odczytu: 2019.04.18



Liczba wyświetleń artykułu: 1043

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Szpinak z gruszką, pomarańczą i miodem

Gniazdka z ciasta kataifi z miodem

Sałata rzymska z mandarynkami i ogórkiem

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom