Portal Pszczelarski

Karagana syberyjska, akacja syberyjska, akacja żółta, grochodrzew syberyjski - roślina miododajna

Na zdjęciu: karagana syberyjska, akacja syberyjska, akacja żółta, grochodrzew syberyjski (Caragana arborescens Lam.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Caragana-arborescens-habit.JPG i de.wikipedia.org/wiki/Gemeiner_Erbsenstrauch#/media/File:Siberian_Pea_shrub.jpg Autorzy zdjęć: Sten Porse i Blaine Hansel

karagana syberyjska akacja syberyjska akacja żółta grochodrzew syberyjski Caragana arborescens Lam. roślina miododajna roślina ozdobna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa karagany syberyjskiej wydajność miodowa akacji syberyjskiej wydajność miodowa akacji żółtej wydajność miodowa grochodrzewu syberyjskiego cechy charakterystyczne karagany syberyjskiej cechy charakterystyczne akacji syberyjskiej cechy charakterystyczne akacji żółtej cechy charakterystyczne grochodrzewu syberyjskiego występowanie karagany syberyjskiej występowanie akacji syberyjskiej występowanie akacji żółtej występowanie grochodrzewu syberyjskiego uprawa karagany syberyjskiej uprawa akacji syberyjskiej uprawa akacji żółtej uprawa grochodrzewu syberyjskiego

Karagana syberyjska, akacja syberyjska, akacja żółta, grochodrzew syberyjski - roślina miododajna

Karagana syberyjska (Caragana arborescens Lam.) popularnie zwana jest także akacją żółtą. Dziko występuje na Syberii. Tamtejsze trudne warunki sprawiają, że świetnie poradzi sobie w każdym innym klimacie. W Polsce od dawna jest cenioną rośliną miododajną.

Karagana syberyjska to trwały i wytrzymały krzew, który osiąga wysokość do 4-5 metrów. Nie ma zbyt dużych warunków glebowych. Dobrze rośnie zarówno na glebach bogatych w składniki odżywcze, jak i ubogich. W Polsce raczej nie rośnie dziko, głównie jest uprawiana ze względu na swoje właściwości ozdobne oraz miododajne. Ma grube, rozłożyste gałęzie, które dość rzadko pokryte są drobnymi, mocno zielonymi listkami. Kwiaty karagany syberyjskiej są ciemnożółte, słodko i delikatnie pachnące. Na Syberii roślina jest głównym pożytkiem dla pszczół, natomiast w Polsce jest świetnym urozmaiceniem pożytku.

Karagana syberyjska kwitnie w maju, pokrywając się w całości żółtymi kwiatami, jej nektar jest więc wykorzystywany do wytwarzania miodu wiosennego. Przyciąga nie tylko pszczoły, ale też inne gatunki pszczołowate. Jej wydajność miodowa jest określana na poziomie 70 kg z hektara pożytku W przypadku naprawdę dobrych stanowisk poziom wydajności może znacznie się zwiększyć. Uprawa karagany syberyjskiej jest dość prosta. Nie ma ona bowiem zbyt dużych wymagań. Oprócz właściwości miododajnych karagana syberyjska świetnie sprawdza się jako roślina ozdobna. Można ją wykorzystywać do tworzenia zielonych żywopłotów. Świetnie znosi przycinanie, które nie niszczy jej, a wręcz przeciwnie – doskonale ją rozkrzewia.

Karagana świetnie sprawdzi się jako roślina pionierska, którą można sadzić na różnego rodzaju nieużytkach. Można ją rozmnażać z nasion, dość szybko kiełkuje i zapewnia obfity pożytek na wiele lat. Jeśli zadbamy o to, by rosła w pobliżu pasieki, znacznie poprawi zarówno jakość, jak i ilość produkowanego miodu.

Opracowano na podstawie:
Zofia Demianowicz, Rośliny miododajne, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1953, s. 83

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 12348

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-04-17 09:31:28

Bardzo dużo akacji było w Krakowie ale decyzją władz "troszkę" ich już wycięli...  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek