Portal Pszczelarski

Karagana syberyjska, akacja syberyjska, akacja żółta, grochodrzew syberyjski - roślina miododajna

Na zdjęciu: karagana syberyjska, akacja syberyjska, akacja żółta, grochodrzew syberyjski (Caragana arborescens Lam.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Caragana-arborescens-habit.JPG i de.wikipedia.org/wiki/Gemeiner_Erbsenstrauch#/media/File:Siberian_Pea_shrub.jpg Autorzy zdjęć: Sten Porse i Blaine Hansel

karagana syberyjska akacja syberyjska akacja żółta grochodrzew syberyjski Caragana arborescens Lam. roślina miododajna roślina ozdobna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa karagany syberyjskiej wydajność miodowa akacji syberyjskiej wydajność miodowa akacji żółtej wydajność miodowa grochodrzewu syberyjskiego cechy charakterystyczne karagany syberyjskiej cechy charakterystyczne akacji syberyjskiej cechy charakterystyczne akacji żółtej cechy charakterystyczne grochodrzewu syberyjskiego występowanie karagany syberyjskiej występowanie akacji syberyjskiej występowanie akacji żółtej występowanie grochodrzewu syberyjskiego uprawa karagany syberyjskiej uprawa akacji syberyjskiej uprawa akacji żółtej uprawa grochodrzewu syberyjskiego

Karagana syberyjska, akacja syberyjska, akacja żółta, grochodrzew syberyjski - roślina miododajna

Karagana syberyjska (Caragana arborescens Lam.) popularnie zwana jest także akacją żółtą. Dziko występuje na Syberii. Tamtejsze trudne warunki sprawiają, że świetnie poradzi sobie w każdym innym klimacie. W Polsce od dawna jest cenioną rośliną miododajną.

Karagana syberyjska to trwały i wytrzymały krzew, który osiąga wysokość do 4-5 metrów. Nie ma zbyt dużych warunków glebowych. Dobrze rośnie zarówno na glebach bogatych w składniki odżywcze, jak i ubogich. W Polsce raczej nie rośnie dziko, głównie jest uprawiana ze względu na swoje właściwości ozdobne oraz miododajne. Ma grube, rozłożyste gałęzie, które dość rzadko pokryte są drobnymi, mocno zielonymi listkami. Kwiaty karagany syberyjskiej są ciemnożółte, słodko i delikatnie pachnące. Na Syberii roślina jest głównym pożytkiem dla pszczół, natomiast w Polsce jest świetnym urozmaiceniem pożytku.

Karagana syberyjska kwitnie w maju, pokrywając się w całości żółtymi kwiatami, jej nektar jest więc wykorzystywany do wytwarzania miodu wiosennego. Przyciąga nie tylko pszczoły, ale też inne gatunki pszczołowate. Jej wydajność miodowa jest określana na poziomie 70 kg z hektara pożytku W przypadku naprawdę dobrych stanowisk poziom wydajności może znacznie się zwiększyć. Uprawa karagany syberyjskiej jest dość prosta. Nie ma ona bowiem zbyt dużych wymagań. Oprócz właściwości miododajnych karagana syberyjska świetnie sprawdza się jako roślina ozdobna. Można ją wykorzystywać do tworzenia zielonych żywopłotów. Świetnie znosi przycinanie, które nie niszczy jej, a wręcz przeciwnie – doskonale ją rozkrzewia.

Karagana świetnie sprawdzi się jako roślina pionierska, którą można sadzić na różnego rodzaju nieużytkach. Można ją rozmnażać z nasion, dość szybko kiełkuje i zapewnia obfity pożytek na wiele lat. Jeśli zadbamy o to, by rosła w pobliżu pasieki, znacznie poprawi zarówno jakość, jak i ilość produkowanego miodu.

Opracowano na podstawie:
Zofia Demianowicz, Rośliny miododajne, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1953, s. 83

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 10889

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2016-04-17 09:31:28

Bardzo dużo akacji było w Krakowie ale decyzją władz "troszkę" ich już wycięli...

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.