Portal Pszczelarski

Czereśnia, wiśnia ptasia, trześnia – roślina miododajna

Na zdjęciach: Czereśnia, wiśnia ptasia, trześnia (Prunus avium L.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Czere%C5%9Bnia#/media/File:20130505_Maastricht_24_Blossoming_tree_in_Borgharen.JPG i en.wikipedia.org/wiki/Prunus_avium#/media/File:Kirschblueten-2011-ffm-075.jpg Autorzy zdjęć: Mark Ahsmann i Dontworry

czereśnia wiśnia ptasia trześnia Prunus avium L. roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa czereśni wydajność miodowa wiśni ptasiej wydajność miodowa trześni cechy charakterystyczne czereśni cechy charakterystyczne wiśni ptasiej cechy charakterystyczne trześni występowanie czereśni występowanie wiśni ptasiej występowanie trześni uprawa czereśni uprawa wiśni ptasiej uprawa trześni

Czereśnia, wiśnia ptasia, trześnia – roślina miododajna 

Czereśnia (Prunus avium L.) jest jednym z najpopularniejszych drzewek owocowych w ogrodach, sadach i na działkach. Jej przepyszne owoce świetnie nadają się na domowe przetwory, a kwiaty są doskonałym pożytkiem dla pszczół i innych owadów. Jeśli pasieka zlokalizowana jest w pobliżu sadów czereśniowych, pszczelarz może liczyć na obfite zbiory miodu. 

Czereśnia rośnie nie tylko w ogrodach, ale też dziko na terenie całej Polski. Występuje w lasach, na miedzach czy w zadrzewieniach między polami. Nie ma wymagających wymagań glebowych, może rosnąć zarówno na bogatych i żyznych glebach, jak i ubogich i suchych. Na tych drugich jest po prostu mniej bujna i daje mniej owoców. 

Jak na drzewko owocowe, czereśnia może osiągać dość spore rozmiary – jeśli rośnie w zwartym drzewostanie, może mieć nawet 25 metrów. Jej pień jest strzelisty i długi, dopiero na górze rozgałęzia się w zwartą koronę. Jeśli czereśnia rośnie samotnie, jest zdecydowanie niższa i ma bardziej rozłożystą koronę. Liście czereśni są eliptyczne, piłkowane i na spodniej stronie owłosione. Kwiaty umiejscowione są na długich szypułkach, są koloru białego i pięknie, aromatycznie pachną. Czereśnia kwitnie od kwietnia do maja, jest więc świetnym pożytkiem wiosennym, zanim inne rośliny miododajne zaczną kwitnienie. Wydajność miodowa z jednego hektara sadu czereśni, w zależności od pogody w danym roku, to od 20 do 40 kg.

Czereśnia w pobliżu pasieki to gwarancja dużego i urozmaiconego pożytku. Z nektaru zbieranego z kwiatów czereśni powstaje jasny, wiosenny miód o aromatycznym aromacie i delikatnym smaku. Najlepszym rozwiązaniem dla pszczelarzy nie jest hodowanie od podstaw drzewek owocowych, tylko takie lokalizowanie pasiek, aby znajdowały się jak najbliżej dużych sadów. Oczywiście, czereśnie i inne drzewka owocowe będą doskonałym pożytkiem dla pszczół tylko wtedy, gdy ich właściciele nie będą stosowali na nich agresywnych środków chemicznych.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 29 

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 13901

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-05-30 19:44:42

W tym roku czereśni i wiśni jak kot napłakał...  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Miód - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Ciasto orzechowe z miodem

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie