Portal Pszczelarski

Czereśnia, wiśnia ptasia, trześnia – roślina miododajna

Na zdjęciach: Czereśnia, wiśnia ptasia, trześnia (Prunus avium L.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Czere%C5%9Bnia#/media/File:20130505_Maastricht_24_Blossoming_tree_in_Borgharen.JPG i en.wikipedia.org/wiki/Prunus_avium#/media/File:Kirschblueten-2011-ffm-075.jpg Autorzy zdjęć: Mark Ahsmann i Dontworry

czereśnia wiśnia ptasia trześnia Prunus avium L. roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa czereśni wydajność miodowa wiśni ptasiej wydajność miodowa trześni cechy charakterystyczne czereśni cechy charakterystyczne wiśni ptasiej cechy charakterystyczne trześni występowanie czereśni występowanie wiśni ptasiej występowanie trześni uprawa czereśni uprawa wiśni ptasiej uprawa trześni

Czereśnia, wiśnia ptasia, trześnia – roślina miododajna 

Czereśnia (Prunus avium L.) jest jednym z najpopularniejszych drzewek owocowych w ogrodach, sadach i na działkach. Jej przepyszne owoce świetnie nadają się na domowe przetwory, a kwiaty są doskonałym pożytkiem dla pszczół i innych owadów. Jeśli pasieka zlokalizowana jest w pobliżu sadów czereśniowych, pszczelarz może liczyć na obfite zbiory miodu. 

Czereśnia rośnie nie tylko w ogrodach, ale też dziko na terenie całej Polski. Występuje w lasach, na miedzach czy w zadrzewieniach między polami. Nie ma wymagających wymagań glebowych, może rosnąć zarówno na bogatych i żyznych glebach, jak i ubogich i suchych. Na tych drugich jest po prostu mniej bujna i daje mniej owoców. 

Jak na drzewko owocowe, czereśnia może osiągać dość spore rozmiary – jeśli rośnie w zwartym drzewostanie, może mieć nawet 25 metrów. Jej pień jest strzelisty i długi, dopiero na górze rozgałęzia się w zwartą koronę. Jeśli czereśnia rośnie samotnie, jest zdecydowanie niższa i ma bardziej rozłożystą koronę. Liście czereśni są eliptyczne, piłkowane i na spodniej stronie owłosione. Kwiaty umiejscowione są na długich szypułkach, są koloru białego i pięknie, aromatycznie pachną. Czereśnia kwitnie od kwietnia do maja, jest więc świetnym pożytkiem wiosennym, zanim inne rośliny miododajne zaczną kwitnienie. Wydajność miodowa z jednego hektara sadu czereśni, w zależności od pogody w danym roku, to od 20 do 40 kg.

Czereśnia w pobliżu pasieki to gwarancja dużego i urozmaiconego pożytku. Z nektaru zbieranego z kwiatów czereśni powstaje jasny, wiosenny miód o aromatycznym aromacie i delikatnym smaku. Najlepszym rozwiązaniem dla pszczelarzy nie jest hodowanie od podstaw drzewek owocowych, tylko takie lokalizowanie pasiek, aby znajdowały się jak najbliżej dużych sadów. Oczywiście, czereśnie i inne drzewka owocowe będą doskonałym pożytkiem dla pszczół tylko wtedy, gdy ich właściciele nie będą stosowali na nich agresywnych środków chemicznych.

Opracowano na podstawie:
Zbigniew Podbielkowski, Słownik roślin użytkowych, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003, s. 29 

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 11161

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2017-05-30 19:44:42

W tym roku czereśni i wiśni jak kot napłakał...

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.