Niektóre rośliny mogą mieć negatywny wpływ na rozwój pszczelich larw
Jak informuje portalu Agropolska powołujący się na depeszę Polskiej Agencji Prasowej, takie rośliny jak lawenda, mak, słonecznik, rzepak czy kukurydza mogą mieć negatywny wpływ na rozwój pszczelich larw. Tak wynika z badań z przeprowadzonych przez dr Michała Filipiaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zdaniem badacza część roślin określanych jako nektarodajne lub pyłkodajne, powszechnie postrzeganych za przyjazne pszczołom, mogą w rzeczywistości negatywnie wpływać na populacje pszczół, ograniczając wzrost i rozwój larw, które odżywają się niezbilansowanym pokarmem.
Przeprowadzone przez dr Filipiaka badania polegały na sprawdzeniu wartości odżywczej pyłku różnych gatunków roślin oraz ich wpływu na wzrost i rozwój larw dzikiej pszczoły. W opublikowanej pracy naukowiec wskazał wśród roślin produkujących pyłek m.in. lawendę, mak i gatunki z rodziny astrowatych (np. mniszek i osty) jako szkodliwe dla pszczół. Podobne oddziaływają na te owady słonecznik, rzepak czy kukurydza. Jednoczenie za rośliny produkujące pyłek dobrej jakości uznano bób, dzika koniczyna, jeżyna, dziurawiec, gorczyca polna, orzech czarny oraz niektóre wierzby.
Obecne badania dotyczyły wprawdzie dzikich pszczół, jednak uzyskane wyniki pokrywają się z rezultatami wcześniejszych prac dr Filipiaka odnoszących się do pszczół miodnych. "Można więc przyjąć, że uzyskana wiedza, dotycząca jakości pyłku, dotyczy ogółu pszczół" – zaznacza badacz w rozmowie z PAP. Podkreśla także, że wnioski z tych badań powinni wciągnąć przede wszystkim właściciele upraw wielkoobszarowych, gdyż to m.in. w ich interesie jest dobry stan populacji pszczół.
W Polsce istnieje blisko 3 tysiące gatunków roślin produkujących pyłek, przy żyjących około 500 gatunkach pszczół mających różne wymagania pokarmowe.
Opracowano na podstawie:
Agropolska, Dzikie pszczoły na śmieciowej diecie, https://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/dzikie-pszczoly-na-smieciowej-diecie,7137.html, Data publikacji: 2019.04.21, Data odczytu: 2019.04.25
Nauka w Polsce, Dzikie pszczoły na diecie śmieciowej, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C33679%2Cdzikie-pszczoly-na-diecie-smieciowej.html, Data publikacji: 2019.04.17, Data odczytu: 2019.04.25
Liczba wyświetleń artykułu: 4704
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!