Portal Pszczelarski

Mniszek lekarski, mniszek pospolity – roślina miododajna

Na zdjęciu: Mniszek lekarski, mniszek pospolity (Taraxacum officinale). Źródła zdjęć: tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:L%C3%B6wenzahn_uhf.JPG i tr.wikipedia.org/wiki/Karahindiba#/media/File:Dandelion_clock.jpg. Autorzy zdjęć: Christoph Praxmarer i Markus Bernet. Kwitnienie: kwiecień/maj, sierpień/wrzesień

mniszek lekarski mniszek pospolity Taraxacum officinale roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa mniszka lekarskiego wydajność miodowa mniszka pospolitego wydajność pyłkowa mniszka lekarskiego wydajność pyłkowa mniszka pospolitego cechy charakterystyczne mniszka lekarskiego cechy charakterystyczne mniszka pospolitego występowanie mniszka lekarskiego występowanie mniszka pospolitego uprawa mniszka lekarskiego uprawa mniszka pospolitego

Mniszek lekarski, mniszek pospolity – roślina miododajna

Mniszek lekarski, mniszek pospolity (Taraxacum officinale) jest bardzo dobrą rośliną miododajną i jeszcze lepszą pyłkodajną. Występuje pospolicie na terenie całego kraju. Gdy kwitnie koło pasieki, urozmaica pożytki pszczele i przyczynia się do powstawania jasnego, wiosennego miodu.

Mniszek lekarski nie ma dużych wymagań glebowych ani pogodowych. Świetnie rośnie także podczas niezbyt ciepłych i mało słonecznych wiosen. Jest jedną z najwcześniej zakwitających roślin, dzięki temu pszczoły mają zapewniony pożytek także wtedy, gdy inne rośliny miododajne dopiero przygotowują się do rozpoczęcia wegetacji. Wygląd mniszka lekarskiego zna praktycznie każdy i raczej nie da się pomylić go z żadną inną rośliną. Dorasta maksymalnie do 40 cm wysokości. Ma szeroką, pustą w środku szypułę. Charakterystyczne liście są zebrane w rozetę i mogą mieć nawet 40 cm długości. Mają pierzastą, porozcinana blaszkę i mogą mieć różny kształt w zależności od wieku mniszka. Kwiaty znajdują się na szczytach szypuł, są intensywnie żółte i ładnie pachną. Podczas kwitnienia masowo przyciągają pszczoły oraz inne owady żywiące się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Mniszek lekarski rośnie praktycznie wszędzie, dzięki czemu pszczoły raczej nie mają problemu z odnalezieniem jego widocznych z daleka kwiatów.

Mniszek lekarski kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Jeśli latem są sprzyjające warunki pogodowe, może kwitnąć także po raz drugi na przełomie sierpnia i września. Wydajność miodowa mniszka lekarskiego to około 20 kg z jednego hektara zwartego pożytku. Imponująca jest natomiast wydajność pyłkowa – aż 260 kg pyłku z jednego hektara. Oprócz właściwości miododajnych, mniszek lekarski ma też zastosowanie w medycynie naturalnej oraz w kuchni. Ma sporo soli mineralnych, obniża cholesterol, wspiera leczenie reumatyzmu, przeciwdziała miażdżycy czy działa kojąco na skórę. Wszystkie te właściwości prozdrowotne można tez znaleźć w miodzie wytworzonym z dużym udziałem nektaru z mniszka lekarskiego.

Opracowano na podstawie: 
Zofia Demianowicz, Rośliny miododajne, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1953, s. 19

Artykuły powiązane:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 18917

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16 2016-01-10 12:25:03

Dobry tekst na facebooku. Faktycznie sąsiadów cholera bierze jak widzą, że zaraz wiatr rozdmucha mniszka po ogródku...  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Ewidencje przy rozliczaniu się na podstawie PKPiR

Przygotowanie projektów w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2016/2017

Zryczałtowany podatek dochodowy przy sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich przetworzonych

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Sekrety miodu - prelekcja pszczelarska

XVIII Dolnośląskie Święto Miodu i Wina w Przemkowie

Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie - konferencja WZP w Rzeszowie 2017