Mniszek lekarski, mniszek pospolity – roślina miododajna

Na zdjęciu: Mniszek lekarski, mniszek pospolity (Taraxacum officinale). Źródła zdjęć: tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:L%C3%B6wenzahn_uhf.JPG i tr.wikipedia.org/wiki/Karahindiba#/media/File:Dandelion_clock.jpg. Autorzy zdjęć: Christoph Praxmarer i Markus Bernet. Kwitnienie: kwiecień/maj, sierpień/wrzesień

mniszek lekarski mniszek pospolity Taraxacum officinale roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność pyłkowa wydajność miodowa mniszka lekarskiego wydajność miodowa mniszka pospolitego wydajność pyłkowa mniszka lekarskiego wydajność pyłkowa mniszka pospolitego cechy charakterystyczne mniszka lekarskiego cechy charakterystyczne mniszka pospolitego występowanie mniszka lekarskiego występowanie mniszka pospolitego uprawa mniszka lekarskiego uprawa mniszka pospolitego

Mniszek lekarski, mniszek pospolity – roślina miododajna

Mniszek lekarski, mniszek pospolity (Taraxacum officinale) jest bardzo dobrą rośliną miododajną i jeszcze lepszą pyłkodajną. Występuje pospolicie na terenie całego kraju. Gdy kwitnie koło pasieki, urozmaica pożytki pszczele i przyczynia się do powstawania jasnego, wiosennego miodu.

Mniszek lekarski nie ma dużych wymagań glebowych ani pogodowych. Świetnie rośnie także podczas niezbyt ciepłych i mało słonecznych wiosen. Jest jedną z najwcześniej zakwitających roślin, dzięki temu pszczoły mają zapewniony pożytek także wtedy, gdy inne rośliny miododajne dopiero przygotowują się do rozpoczęcia wegetacji. Wygląd mniszka lekarskiego zna praktycznie każdy i raczej nie da się pomylić go z żadną inną rośliną. Dorasta maksymalnie do 40 cm wysokości. Ma szeroką, pustą w środku szypułę. Charakterystyczne liście są zebrane w rozetę i mogą mieć nawet 40 cm długości. Mają pierzastą, porozcinana blaszkę i mogą mieć różny kształt w zależności od wieku mniszka. Kwiaty znajdują się na szczytach szypuł, są intensywnie żółte i ładnie pachną. Podczas kwitnienia masowo przyciągają pszczoły oraz inne owady żywiące się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Mniszek lekarski rośnie praktycznie wszędzie, dzięki czemu pszczoły raczej nie mają problemu z odnalezieniem jego widocznych z daleka kwiatów.

Mniszek lekarski kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Jeśli latem są sprzyjające warunki pogodowe, może kwitnąć także po raz drugi na przełomie sierpnia i września. Wydajność miodowa mniszka lekarskiego to około 20 kg z jednego hektara zwartego pożytku. Imponująca jest natomiast wydajność pyłkowa – aż 260 kg pyłku z jednego hektara. Oprócz właściwości miododajnych, mniszek lekarski ma też zastosowanie w medycynie naturalnej oraz w kuchni. Ma sporo soli mineralnych, obniża cholesterol, wspiera leczenie reumatyzmu, przeciwdziała miażdżycy czy działa kojąco na skórę. Wszystkie te właściwości prozdrowotne można tez znaleźć w miodzie wytworzonym z dużym udziałem nektaru z mniszka lekarskiego.

Opracowano na podstawie: 
Zofia Demianowicz, Rośliny miododajne, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1953, s. 19

Artykuły powiązane:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7082

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16

2016-01-10 12:25:03

Dobry tekst na facebooku. Faktycznie sąsiadów cholera bierze jak widzą, że zaraz wiatr rozdmucha mniszka po ogródku...

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę
EL-TER biuro projektowe Kraków
filmowanie wesel, video zaproszenia, podziękowania video dla rodziców Kraków i okolice Miejsce na Twoją reklamę

Kanał na Twitter

Newsletter

Nota informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Jacek Balana EL-TER, z siedzibą przy ul. Granicznej 505, 32-095 Narama. W przypadku wyrażenia powyższej zgody, dane będą wykorzystywane do przesyłania treści marketingowych. Dane osobowe będą przechowywane do momentu ustania ich przydatności/cofnięcia zgody. Informujemy, iż ma Pani/Pana możliwość dostępu do swoich danych, w celu ich sprostowania i usunięcia oraz żądania ograniczenia ich przetwarzania ze względu na swoją szczególną sytuację, wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeżeli przetwarzanie Pani/Pana danych będzie naruszało przepisy o ochronie danych osobowych. Pani/Pana dane osobowe będą przekazywane podmiotom przetwarzającym dane osobowe na zlecenia Administratora. W niektórych przypadkach Pani/Pana dane mogą być przekazywane do państw trzecich np. jeżeli będzie to niezbędne dla świadczenia usługi na Pana/Pani rzecz lub będzie to uwarunkowane inną podstawą prawną. Pani/Pana dane mogą podlegać profilowaniu, w celu wykorzystania danych osobowych do analizy lub prognoz dotyczących osobistych preferencji i zainteresowań. Administrator nie podejmuje decyzji która opiera się wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu i istotnie wpływa na osobę, której dane dotyczą. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celów.

Portal Pszczelarski 2013 - ∞ © Wszelkie prawa zastrzeżone

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Portal Pszczelarski

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.