Im dalej od pól uprawnych, tym pszczoły odporniejsze
Jak podaje portal farmer.pl, powołując się na informację Polskiej Agencji Prasowej, naukowcy z amerykańskiego instytutu badawczego Agricultural Research Service stwierdzili, że pszczoły miodne występujące na obszarach porośniętych koniczyną i lucerną radzą sobie trzykrotnie lepiej niż na polach uprawnych ze słonecznikiem czy rzepakiem.
Badania, które opublikowano w "Scientific Reports" opierają się na obserwacjach kolonii pszczelich przeprowadzonych przez grupę naukowców pod kierunkiem mikrobiologa Kirka E. Andersona w okresie od maja do października. Na ich podstawie uznano, że kolonie znajdujące się w otoczeniu koniczny i lucerny odznaczały się większą liczbą osobników oraz większą skutecznością w przetwarzaniu nektaru i pyłku na białko witellogeninę, będące bazą m.in. dla mleczka pszczelego, wykorzystywanego jako pożywienie dla larw i królowych. Dzięki właśnie witellogeninie koloniom pszczelim łatwiej jest przetrwać zimę. Wydłuża ona także życie królowych i robotnic, determinuje wiek, w którym pszczoły zaczynają żerować i to, czy zbierają one nektar czy pyłek. Naukowcy przekonują, że im większe zapasy witellogeniny, tym większy rozmiar kolonii po zimie. Pszczoły również wtedy produkują więcej białek antybakteryjnych, a przez to są bardziej odporne na choroby.
Po sześciu miesiącach obserwacji aż 78 procent kolonii pszczeli zlokalizowanych wśród koniczny i lucerny otrzymało w styczniu najwyższą ocenę. W praktyce oznaczało, że ponad sześć ramek było wypełnionych pszczołami i larwami. Dla porównania, w koloniach obok pól uprawnych podobny wynik osiągnęło raptem 20 procent kolonii, a aż 55 procent nie przetrwało lub wypełniało najwyżej dwie ramki.
Naukowcy przekonują, że wysokiej jakości żerowiska pomagają pszczołom lepiej przetrwać okres mrozów i nabrać więcej sił przed wiosennymi oblotami. To ich zdaniem powinno ułatwić pszczelarzom decyzję, gdzie umiejscowić kolonię przed nadejściem zimy.
Opracowano na podstawie:
Farmer.pl, Pszczoły radzą sobie lepiej z dala od pól uprawnych, http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/inne-hodowle/pszczoly-radza-sobie-lepiej-z-dala-od-pol-uprawnych,84734.html, Data publikacji: 2019.03.25, Data odczytu: 2019.03.27
PAP, Pszczoły radzą sobie lepiej z dala od pól uprawnych, https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C425760%2Cpszczoly-radza-sobie-lepiej-z-dala-od-pol-uprawnych.html, Data publikacji: 2019.03.24, Data odczytu: 2019.03.27
Czytaj również:
Szczepionka dla pszczół rodem z Ameryki
Koniczyna biała - roślina miododajna
Liczba wyświetleń artykułu: 1288
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!