Portal Pszczelarski

Nowatorski sposób na fałszywy miód

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Hiszpanii fałszowanie miodu

Naukowcy z Politechniki w Walencji w Hiszpanii opracowali specjalny "elektroniczny język", który pozwala w szybki i tani sposób rozpoznać zafałszowany miód. Naukowcy uważają, że jest to przełom, który zmieni rynek.

Podczas gdy tradycyjne metody badania próbek miodu trwają do kilku dni, "elektroniczny język"  (zdaniem twórców) daje możliwość ustalenia tych samych danych w niecałą godzinę. Jak wyjaśniają naukowcy, fałszywy miód to zwykle mieszanka. w której znajduje się syrop lub melasa cukrowa. Tego typu działalność nieuczciwych producentów stanowi oczywiste łamanie prawa, jednak nadal nie brak śmiałków, którzy wybierają łatwy zysk.

Zaproponowane przez hiszpańskich naukowców urządzenie, działa dzięki połączeniu techniki i statystycznej analizy danych. "Elektroniczny język" jest w stanie nie tylko wykryć fałszywe markery, ale również określić ich poziom w produkcie, co daje nam informacje o skali zafałszowania miodu.

Badanie miodu za pomocą "elektronicznego języka" ma być pierwszym etapem weryfikacji podejrzanego produktu, która będzie jedynie wstępem do dalszej analizy i identyfikacji.

Opracowano na podstawie:

Food Fakty, Elektroniczny język wykrywa zafałszowania miodu (Food Fraud), https://foodfakty.pl/elektroniczny-jezyk-wykrywa-zafalszowania-miodu-food-fraud, Data publikacji: 2018.09.30, Data odczytu: 2018.09.30

Czytaj również:

Badanie miodu w domowych warunkach

Kontrola jakości miodu



Liczba wyświetleń artykułu: 6068

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Lekka sałatka z miodowym dressingiem

Letnia sałatka z szynką, melonem i miodem

Filet limonkowo-miodowy z ziołami

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Skrzydełka z miodem i chili

Szaszłyki z marynatą miodową

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem