Portal Pszczelarski

BrambleBee – kolejny robot zapylający

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA sztuczna pszczoła BrambleBee

Od kilku lat naukowcy i wielkie instytucje prześcigają się w pomysłach na stworzenie idealnego zamiennika dla owadów zapylających. Podczas gdy część świata stara się zapobiec postępującemu wymieraniu populacji pszczół, druga połowa zastanawia się nad alternatywą. BrambleBee jest kolejnym pomysłem naukowców na mechaniczne zapylanie kwiatów.

Jak informuje portal Digital Trends, naukowcy z West Virginia University opracowali autonomiczną wersję robota o nazwie BrambleBee, który ma się sprawdzić w zapylaniu roślin szklarniowych - przede wszystkim jeżyn i malin. W odróżnieniu od innych tego tupu robotów, BrambleBee nie przypomina swoją budową pszczoły ani żadnego innego owada. Jest to naziemny robot wyposażony w specjalnie zaprojektowane ramie posiadające końcówkę przeznaczoną do zapylania.

Robot ten działa poprzez mapowanie środowiska szklarni, w której ma przeprowadzić działania. Po dokonaniu pierwszego, kontrolnego objazdu, odwzorowuje on lokalizacje kwiatów i dokonuje ich zapylenia. Naukowcy przyznają, iż wykonany przez nich prototyp nie jest jeszcze wystarczająco szybki i efektywny, ponadto jego praca musi być wykonana wyjątkowo precyzyjnie i delikatnie, by nie uszkodzić żadnego kwiatka. Aby te dwa aspekty zostały spełnione konieczne jest wykonanie jeszcze wielu testów. Jednakże naukowcy mają ogromną nadzieje, iż w niedługim czasie BrambleBee będzie w stanie pracować w dużych szklarniach lub na polach uprawnych, gdzie swoją pracą będzie pomagał rolnikom.

Twórcy tego urządzenia zapewniają, że ich celem nie jest zastąpienie pszczół w środowisku, a jedynie znalezienie alternatywy na wypadek niedoboru tych owadów w przyszłości lub zastosowanie jego umiejętności w kosmosie.

Opracowano na podstawie:

Digital Trends, The Bramble Bee robot promises to help honeybees pollinate flowers, https://www.digitaltrends.com/cool-tech/bramblebee-robot-pollinate-flowers/, Data publikacji: 2018.09.11, Data odczytu: 2018.09.13

Czytaj również:

Sztuczka pszczoła

B-Droid - automatyczny system do zapylania roślinLiczba wyświetleń artykułu: 1328

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Koktajl pietruszkowy z miodem

Różano-orkiszowy torcik naleśnikowy z miodem

Kurczak teriyaki z miodem

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Bastani – perskie lody szafranowe

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia