B-Droid - automatyczny system do zapylania roślin

Informacja prasowa. Politechnika Warszawska. 18 lipca 2016 r.
"Polowe sukcesy B-droida z Politechniki Warszawskiej
Stworzony przez naukowców z Politechniki Warszawskiej automatyczny system do zapylania roślin przeszedł pozytywnie testy polowe. B-droidowi udało się przenieść pyłek z kwiatu na kwiat na uprawach truskawek i czosnku. Testy potwierdziły również biologiczną skuteczność zrealizowanego procesu zapylania.
Naukowcy z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej zbudowali pierwszy na świecie demonstrator autonomicznego urządzenia do zapylania roślin, który samodzielnie potrafi znaleźć kwiat, zebrać z niego pyłek i przekazać go na znamię tego samego lub innego kwiatu tego samego gatunku. Kluczowe jest to, że B-Droid nie jest sterowany przez człowieka. Za całą pracę urządzenia odpowiada oprogramowanie.
Zespół kierowany przez dr. inż. Rafała Dalewskiego pracuje nad systemem zawierającym dwa typy urządzeń wykonawczych. Pierwszym z nich jest robot jeżdżący, zaś drugim mały bezzałogowy statek latający (BSL).
Testy robota naziemnego na roślinach okazały się sukcesem. Podczas prób udało się przenieść pyłek z kwiatu na kwiat, nie uszkadzając przy tym rośliny. Przeprowadzone testy potwierdziły również biologiczną skuteczność zrealizowanego procesu zapylania przez B-Droida.
Wynalazek z Politechniki Warszawskiej jest odpowiedzią na obserwowany od kilkunastu lat problem masowego wymierania pszczół. Przyczyny zmniejszania się populacji tych niezwykle pożytecznych owadów są różne. Wśród nich wymienia się coraz większe zanieczyszczenie środowiska, grzyby, wirusy, pasożyty czy nieodpowiedzialną działalność człowieka.
Konsekwencje postępowania tego problemu mogą być wkrótce odczuwalne dla nas wszystkich, zwłaszcza, że ponad jedna trzecia roślin uprawnych i większość dziko rosnących jest zapylana właśnie przez pszczoły.
Politechnika Warszawska jest wiodącą uczelnią techniczną, która stwarza przestrzeń do rozwoju. Nieprzerwanie od lat zajmuje czołową pozycję wśród uczelni technicznych w Polsce. Według rankingu Perspektyw 2016 w kategorii Kierunki Techniczne na 12 wskazanych kierunków studiów, aż w sześciu przypadkach Politechnika Warszawska zajęła pierwszą pozycję. Uczelnia kładzie szczególny nacisk na udział w krajowych i zagranicznych programach badawczych. PW dysponuje bardzo wysokim potencjałem naukowo-badawczym w dziedzinie nauk technicznych tj. specjalizowanymi kadrami, bazą badawczą i laboratoryjną. Transfer technologii jest ważnym elementem misji uczelni jako ośrodka innowacyjności i przedsiębiorczości. W PW działa ponad 140 kół naukowych, organizacji i stowarzyszeń. Realizowane przez studentów projekty badawcze pozwalają na połączenie wiedzy zdobytej w toku studiów z umiejętnościami praktycznymi. 51% absolwentów PW znajduje pracę w czasie krótszym niż miesiąc (Badanie Losów Absolwentów 2015). Na 19 wydziałach i w 1 kolegium kształci się aktualnie prawie 37 tys. studentów i doktorantów."
Informacja prasowa. Politechnika Warszawska. 18 lipca 2016 r.
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 2331
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Rosyjskie robo-pszczoły na Amerykańskie problemy
Rosjanie opracowali własną sztuczną pszczołę Krzysztof Dębski

BrambleBee – kolejny robot zapylający
Powstała kolejna mechaniczna alternatywa pszczoły miodnej Krzysztof Dębski

Marsbees - pszczoły wysłane na Marsa
Kosmiczne pszczoły polecą na Marsa Krzysztof Dębski

Sieć supermarketów Walmart chce opatentować pszczoły-drony
Patent Walmart na sztuczną pszczołę Krzysztof Dębski

Sztuczne owady pomagają zapylać kwiaty, ale też szpiegować
Jak daleko posunie się świat w robotyzacji pszczół? Krzysztof Dębski

Postępy w pracach nad polską sztuczną pszczołą
B-Droid ewoluuje. Są kolejne unowocześnienia sztucznej pszczoły Katarzyna Kluczkowska

Wynalazcy przyszłości w Canal+ Discovery opowiedzą o sztucznej pszczole 2017
Temat sztucznej pszczoły poruszony zostanie w Wynalazcach przyszłości 2 Marcin Balana
