Portal Pszczelarski

Rozrasta się pszczela baza hotelowa w zamojskim zoo

pszczelarstwo lubelskie hotel dla pszczół

Dzięki wspólnej akcji Biura Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Zamość oraz firmy Castorama, w zamojskim zoo stanęły dwa nowe hotele dla pszczół. Inicjatywa ma promować wspieranie zapylaczy oraz inspirować odwiedzających do tworzenia własnych domków dla owadów.

Zoo w Zamościu już od roku posiadało w swoich zbiorach jeden domek dla zapylaczy. Powstał on z inicjatywy kierownika technicznego - Tomasza Zwolaka. Zamieszkały w nim pszczoły murarki. Ustawiono specjalną tablicę edukacyjną oraz organizowano tam specjalne warsztaty edukacyjne dla dzieci.

W tym roku, dzięki wsparciu sponsorów, była możliwość rozszerzenia tek inicjatywy. "Baza hotelowa dla pszczół" - jak domki nazywa Kronika Tygodnia - to aktualnie trzy konstrukcje. Dwa nowe domki zostały zbudowane z płyt OSB, cegieł i trzciny. Domki zostały przygotowane przez pracowników pobliskiej Castoramy. Dyrektor sklepu przyznał, że jest dumny z inicjatywy oraz kreatywności swoich pracowników, a wykonane przez nich konstrukcje mogą być inspiracją dla osób odwiedzających zoo, ponieważ powstały z ogólnie dostępnych materiałów.

Jak mówi Katarzyna Fornal Urbańczyk, kierownik biura Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej w Zamościu - pszczoły zamieszkujące domki w zamojskim zoo to przede wszystkim pszczoły murarki. Każdy z nas jest zobowiązany do dbania o zapylacze, ponieważ mają ogromny wpływ zarówno na naturę, jak i na nas samych. Na szczęście w województwie lubelskim coraz więcej placówek i instytucji zauważa ten problem. W czerwcu 2018 r. uczniowie podstawówek z gminy Tomaszów Lubelski, w ramach szkolenia dotyczącego owadów pożytecznych, stworzyli przy szkołach specjalne ogródki, gdzie organizowano pszczołom mini hotele oraz bazę pożytkową w postaci kwiatów i roślin.

Opracowano na podstawie:

Kronika tygodnia, Zamość: Pszczoły mogą mieszkać w zoo. Mają tam domki., http://www.kronikatygodnia.pl/wiadomosci/11002,zamosc-pszczoly-moga-mieszkac-w-zoo-maja-tam-domki, Data publikacji: 2018.07.06, Data odczytu: 2018.07.07

Czytaj również:

Tak powinno się promować ekologię. Akcja pszczelarska w Tomaszowie Lubelskim



Liczba wyświetleń artykułu: 1488

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?