Portal Pszczelarski

Tadeusz Dylon zwiastuje korzystne zbiory miodów wiosennych

Autor zdjęcia: Jarosław Gerczak

pszczelarstwo podkarpackie Tadeusz Dylon Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie miód wiosenny

Jeszcze kilka tygodni temu, Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie obawiał się nagłego wzrostu temperatur i szybkiego przekwitania kwiatów. Teraz przekonuje, iż "nie należy narzekać", ponieważ sezon 2018 zapowiada się jednak lepiej niż poprzedni.

Jak informuje Portal Spożywczy, Tadeusz Dylon przyznaje, iż przyspieszona wegetacja roślin zaskoczyła pszczoły, ponieważ nie były one gotowe na wcześniejsze pojawienie się kwiatów na drzewach i krzewach. Około dwutygodniowe przyspieszenie wegetacji jest niekorzystne dla owadów, ponieważ - jak twierdzi prezes - nie zdążyły się one jeszcze wtedy odpowiednio biologicznie rozwinąć.

Jednakże, zdaniem Tadeusza Dylona, tegoroczny sezon zapowiada się lepiej niż ubiegły. Ciepła pogoda, pozbawiona gwałtownych burz i wichur sprzyja miodobraniu, więc trzeba być dobrej myśli. Według niego, pszczoły na Podkarpaciu zebrały już nektar z wierzby iwy, mniszka i rzepaku.

Jak czytamy na Portalu Spożywczym, na Podkarpaciu znajduje się 110 tysięcy rodzin pszczelich prowadzonych przez cztery tysiące pszczelarzy, a głównym wytworem pasiek jest miód ze spadzi iglastej (tak zwanej rosy miodowej), która występuje latem na igłach i gałęziach jodły i świerka. Miód spadziowy charakteryzuje się dużą zawartością składników odżywczych, dlatego często nazywany jest miodem "królewskim".

Opracowano na podstawie:

Portal Spożywczy, Zbiory miodów wiosennych mogą być lepsze niż przed rokiem, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/zbiory-miodow-wiosennych-moga-byc-lepsze-niz-przed-rokiem,158270.html, Data publikacji: 2018.05.11, Data odczytu: 2018.05.13

Czytaj również:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie nie cieszy się z nagłego ocieplenia



Liczba wyświetleń artykułu: 1824

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ciasto orzechowe z miodem

Ser twarogowy z miodem i orzechami