Portal Pszczelarski

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie nie cieszy się z nagłego ocieplenia

pszczelarstwo podkarpackie Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon miód wiosenny

Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon, uważa że - obserwowane w drugiej połowie kwietnia 2018 r. - gwałtowne ocieplenie nie sprzyja pszczołom i może spowodować starty dla pszczelarzy.

Jak podaje Portal Spożywczy - Tadeusz Dylon stwierdził, iż wczesne kwitnienie wielu drzew i krzewów jest niekorzystne dla owadów, ponieważ nie zdążyły się one biologicznie przygotować do nadchodzącej wiosny. Jednoczesny i gwałtowny rozwój wielu roślin powoduje, że pszczoły - które nie są w stanie w tak szybkim tempie zebrać pożytków - nie będą w stanie wyprodukować dostatecznej ilości miodu. Jak podkreśla Dylon - wiele roślin rozwinęło się w ciągu kilku dni, ale niestety kwiaty te równie szybko opadną. Pszczoły nie będą w stanie pracować w takim tempie. Prezes obawia się, że w wyniku tego gwałtownego ocieplenia, tegoroczne zbiory miodów wiosennych okażą się bardzo słabe.

W 2017 roku podkarpaccy pszczelarze zebrali mniej miodu niż w latach poprzednich. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy był spadek liczby pszczół po zimie. Tegoroczna zima była dla owadów łagodna, ale jak widać, żadne anomalnie pogodowe – nawet te niosące za sobą ocielenie i wysokie temperatury – nie są sprzyjającym czynnikiem dla ani dla pracy pszczół, ani dla pszczelarzy.

Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie zaznaczył, iż jego obawy są jedynie dywagacjami na temat przyszłych zbiorów. Jak będzie rzeczywiście – okaże się pod koniec maja.

Opracowano na podstawie:

Portal Spożywczy, Podkarpackie: Zbiory wiosennych miodów mogą być słabsze, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/podkarpackie-zbiory-wiosennych-miodow-moga-byc-slabsze,157500.html, Data publikacji: 2018.04.19, Data odczytu: 2018.04.23Liczba wyświetleń artykułu: 1917

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-04-30 06:15:09

No i chyba Pan Tadeusz ma rację. Pszczoły i pszczelarze w większości nie są przygotowani na tak obfity pożytek. Nie ma co ukrywać, i tak źle, i tak nie dobrze :)

oro54 2018-04-30 19:43:35

Pszczelarze są przygotowani, tylko pszczoły nie nadążają za zmianami w przyrodzie. Obecnie w południowej Wielkopolsce kwitną równocześnie sady, mniszek głogi oraz rzepaki. A rodzinom pszczelim zabrakło do szczęścia jednego pokolenia młodych pszczół. Oj będzie się działo jak nastąpi załamanie pogody na okres kilku dni. Już przygotowałem kilka pustych uli.  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Chleb z szafranem i miodem

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Marlenka - ciasto z miodem

Lekko miodowa sałatka z ogórków i czerwonej cebuli

Herbatka z miodem na przeziębienie

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.