Portal Pszczelarski

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie nie cieszy się z nagłego ocieplenia

pszczelarstwo podkarpackie Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon miód wiosenny

Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon, uważa że - obserwowane w drugiej połowie kwietnia 2018 r. - gwałtowne ocieplenie nie sprzyja pszczołom i może spowodować starty dla pszczelarzy.

Jak podaje Portal Spożywczy - Tadeusz Dylon stwierdził, iż wczesne kwitnienie wielu drzew i krzewów jest niekorzystne dla owadów, ponieważ nie zdążyły się one biologicznie przygotować do nadchodzącej wiosny. Jednoczesny i gwałtowny rozwój wielu roślin powoduje, że pszczoły - które nie są w stanie w tak szybkim tempie zebrać pożytków - nie będą w stanie wyprodukować dostatecznej ilości miodu. Jak podkreśla Dylon - wiele roślin rozwinęło się w ciągu kilku dni, ale niestety kwiaty te równie szybko opadną. Pszczoły nie będą w stanie pracować w takim tempie. Prezes obawia się, że w wyniku tego gwałtownego ocieplenia, tegoroczne zbiory miodów wiosennych okażą się bardzo słabe.

W 2017 roku podkarpaccy pszczelarze zebrali mniej miodu niż w latach poprzednich. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy był spadek liczby pszczół po zimie. Tegoroczna zima była dla owadów łagodna, ale jak widać, żadne anomalnie pogodowe – nawet te niosące za sobą ocielenie i wysokie temperatury – nie są sprzyjającym czynnikiem dla ani dla pracy pszczół, ani dla pszczelarzy.

Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie zaznaczył, iż jego obawy są jedynie dywagacjami na temat przyszłych zbiorów. Jak będzie rzeczywiście – okaże się pod koniec maja.

Opracowano na podstawie:

Portal Spożywczy, Podkarpackie: Zbiory wiosennych miodów mogą być słabsze, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/podkarpackie-zbiory-wiosennych-miodow-moga-byc-slabsze,157500.html, Data publikacji: 2018.04.19, Data odczytu: 2018.04.23Liczba wyświetleń artykułu: 1992

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-04-30 06:15:09

No i chyba Pan Tadeusz ma rację. Pszczoły i pszczelarze w większości nie są przygotowani na tak obfity pożytek. Nie ma co ukrywać, i tak źle, i tak nie dobrze :)

oro54 2018-04-30 19:43:35

Pszczelarze są przygotowani, tylko pszczoły nie nadążają za zmianami w przyrodzie. Obecnie w południowej Wielkopolsce kwitną równocześnie sady, mniszek głogi oraz rzepaki. A rodzinom pszczelim zabrakło do szczęścia jednego pokolenia młodych pszczół. Oj będzie się działo jak nastąpi załamanie pogody na okres kilku dni. Już przygotowałem kilka pustych uli.  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Projekt Bzykająca Przyczepka

Konferencja Pszczelarska: Gospodarka Pasieczna i Wychów Matek w sezonie 2015

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje