Portal Pszczelarski

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie nie cieszy się z nagłego ocieplenia

pszczelarstwo podkarpackie Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon miód wiosenny

Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon, uważa że - obserwowane w drugiej połowie kwietnia 2018 r. - gwałtowne ocieplenie nie sprzyja pszczołom i może spowodować starty dla pszczelarzy.

Jak podaje Portal Spożywczy - Tadeusz Dylon stwierdził, iż wczesne kwitnienie wielu drzew i krzewów jest niekorzystne dla owadów, ponieważ nie zdążyły się one biologicznie przygotować do nadchodzącej wiosny. Jednoczesny i gwałtowny rozwój wielu roślin powoduje, że pszczoły - które nie są w stanie w tak szybkim tempie zebrać pożytków - nie będą w stanie wyprodukować dostatecznej ilości miodu. Jak podkreśla Dylon - wiele roślin rozwinęło się w ciągu kilku dni, ale niestety kwiaty te równie szybko opadną. Pszczoły nie będą w stanie pracować w takim tempie. Prezes obawia się, że w wyniku tego gwałtownego ocieplenia, tegoroczne zbiory miodów wiosennych okażą się bardzo słabe.

W 2017 roku podkarpaccy pszczelarze zebrali mniej miodu niż w latach poprzednich. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy był spadek liczby pszczół po zimie. Tegoroczna zima była dla owadów łagodna, ale jak widać, żadne anomalnie pogodowe – nawet te niosące za sobą ocielenie i wysokie temperatury – nie są sprzyjającym czynnikiem dla ani dla pracy pszczół, ani dla pszczelarzy.

Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie zaznaczył, iż jego obawy są jedynie dywagacjami na temat przyszłych zbiorów. Jak będzie rzeczywiście – okaże się pod koniec maja.

Opracowano na podstawie:

Portal Spożywczy, Podkarpackie: Zbiory wiosennych miodów mogą być słabsze, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/podkarpackie-zbiory-wiosennych-miodow-moga-byc-slabsze,157500.html, Data publikacji: 2018.04.19, Data odczytu: 2018.04.23Liczba wyświetleń artykułu: 1654

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2018-04-30 06:15:09

No i chyba Pan Tadeusz ma rację. Pszczoły i pszczelarze w większości nie są przygotowani na tak obfity pożytek. Nie ma co ukrywać, i tak źle, i tak nie dobrze :)

oro54

2018-04-30 19:43:35

Pszczelarze są przygotowani, tylko pszczoły nie nadążają za zmianami w przyrodzie. Obecnie w południowej Wielkopolsce kwitną równocześnie sady, mniszek głogi oraz rzepaki. A rodzinom pszczelim zabrakło do szczęścia jednego pokolenia młodych pszczół. Oj będzie się działo jak nastąpi załamanie pogody na okres kilku dni. Już przygotowałem kilka pustych uli.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.