Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Zakaz utrzymywania pszczół syntetycznej linii Buckfast na terenie województwa śląskiego

pszczelarstwo śląskie pszczoła Buckfast Buckfast Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach Regionalny Związek Pszczelarzy w Częstochowie Beskidzki Związek Pszczelarzy Bartnik Związek Pszczelarzy w Wiśle

19 marca 2018 r. Sejmik Województwa Śląskiego podjął uchwałę w sprawie zakazu utrzymywania syntetycznej linii Buckfast na terenie województwa śląskiego. Z wnioskiem o podjęcie uchwały zwróciły się Zarządy Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach, Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie, Beskidzkiego Związku Pszczelarzy "Bartnik" w Bielsku-Białej oraz Związku Pszczelarzy w Wiśle.

Jak czytamy w uzasadnieniu tej uchwały – Sejmik Województwa przychylił się do propozycji wnioskodawców, ponieważ zwrócił uwagę na czystość genetyczną hodowanych na tych terenach pszczół, a co za tym idzie dobro kilku tysięcy pszczelarzy. Pszczoły tej linii stanowią syntetycznie stworzoną sztuczną rasę. Zgodnie z przepisami nie prowadzi się dla tej populacji żadnych ksiąg ani rejestrów hodowlanych, co oznacza, że pszczoły te nie są pod nadzorem Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt. W związku z powyższym, pszczoły linii Buckfast, zostały uznane przez władze województwa śląskiego za zagrażające przede wszystkim populacji pszczół rasy carnica.

Uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego 26 marca 2018 i w terminie 14 dni od tej daty będzie obowiązywać na terenie tegoż województwa. 

Opracowano na podstawie:

BIP Samorząd Województwa Śląskiego, Uchwała sejmiku nr V/50/12/2018 z dnia 19 marca 2018 roku, http://bip.slaskie.pl/index.php?grupa=40&id_menu=217&id=94264, Data publikacji:2018.03.23, Data odczytu:2018.03.26

Czytaj również:

Zakaz utrzymywania pszczół syntetycznej linii Buckfast na terenie województwa śląskiego

Projekt uchwały o zakazie chowu pszczół linii Buckfast na terenie województwa śląskiego

Pszczoła Buckfast



Liczba wyświetleń artykułu: 7477

Komentarze z forum pszczelarskiego

Lukasz_Baniak 2018-04-29 10:28:37

Nie wiem czy to dobre wyjście. Zaraz lobby producentów matek też zacznie wprowadzać swoje ograniczenia i nie będzie żadnej bioróżnorodności.



  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Pierogi z kaszą jaglaną, jabłkami i miodem

Kurczak teriyaki z miodem

Różowe stringi z miodem

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie