Portal Pszczelarski

Zakaz utrzymywania pszczół syntetycznej linii Buckfast na terenie województwa śląskiego

pszczelarstwo śląskie pszczoła Buckfast Buckfast Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach Regionalny Związek Pszczelarzy w Częstochowie Beskidzki Związek Pszczelarzy Bartnik Związek Pszczelarzy w Wiśle

19 marca 2018 r. Sejmik Województwa Śląskiego podjął uchwałę w sprawie zakazu utrzymywania syntetycznej linii Buckfast na terenie województwa śląskiego. Z wnioskiem o podjęcie uchwały zwróciły się Zarządy Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach, Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie, Beskidzkiego Związku Pszczelarzy "Bartnik" w Bielsku-Białej oraz Związku Pszczelarzy w Wiśle.

Jak czytamy w uzasadnieniu tej uchwały – Sejmik Województwa przychylił się do propozycji wnioskodawców, ponieważ zwrócił uwagę na czystość genetyczną hodowanych na tych terenach pszczół, a co za tym idzie dobro kilku tysięcy pszczelarzy. Pszczoły tej linii stanowią syntetycznie stworzoną sztuczną rasę. Zgodnie z przepisami nie prowadzi się dla tej populacji żadnych ksiąg ani rejestrów hodowlanych, co oznacza, że pszczoły te nie są pod nadzorem Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt. W związku z powyższym, pszczoły linii Buckfast, zostały uznane przez władze województwa śląskiego za zagrażające przede wszystkim populacji pszczół rasy carnica.

Uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego 26 marca 2018 i w terminie 14 dni od tej daty będzie obowiązywać na terenie tegoż województwa. 

Opracowano na podstawie:

BIP Samorząd Województwa Śląskiego, Uchwała sejmiku nr V/50/12/2018 z dnia 19 marca 2018 roku, http://bip.slaskie.pl/index.php?grupa=40&id_menu=217&id=94264, Data publikacji:2018.03.23, Data odczytu:2018.03.26

Czytaj również:

Zakaz utrzymywania pszczół syntetycznej linii Buckfast na terenie województwa śląskiego

Projekt uchwały o zakazie chowu pszczół linii Buckfast na terenie województwa śląskiego

Pszczoła Buckfast



Liczba wyświetleń artykułu: 7986

Komentarze z forum pszczelarskiego

Lukasz_Baniak 2018-04-29 10:28:37

Nie wiem czy to dobre wyjście. Zaraz lobby producentów matek też zacznie wprowadzać swoje ograniczenia i nie będzie żadnej bioróżnorodności.



  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Szarlotka z karmelizowanymi migdałami

Jajka w koszulce z kuskusem, pomidorkami i miodem

Krążki owsiane z żurawiną i miodem

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

BeePower! w Polsce i za granicą

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul