Portal Pszczelarski

Fundacja Miodne Życie prowadzi edukację pszczelarską dzieci na Pomorzu

Pszczelarze podczas rutynowego przeglądu

pszczelarstwo pomorskie Fundacja Miodne Życie edukacja pszczelarska

Uczniowie trzecich klas szkół podstawowych mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu oraz Fundację Miodne Życie. Dzieci dowiedziały się wiele na temat życia pszczół, ich niezwykle istotnego znaczenia oraz samej idei pszczelarstwa.

Fundacja Miodne Życie została powołana w 2016 roku w celu realizacji wspierania przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska. Jednym jest celów jest promowanie ekologii, zdrowego stylu życia oraz zwiększanie świadomości społecznej w zakresie roli pszczół w przyrodzie. Jednym ze sposobów na realizowanie założeń jest prowadzenie akcji promujących w szkołach oraz organizowanie szkoleń. Fundacja stara się zwrócić uwagę najmłodszych na problemy i znaczenie owadów zapylających, a dzięki ciekawym warsztatom próbuje przełamać strach dzieci i stereotypy związane z bezpośrednim kontaktem z owadami.

Dzięki takim spotkaniom jak to, w szkołach na terenie gminy Gardeja, uczniowie dowiadują się dlaczego tak istotne jest dbanie o pszczoły, jaka jest różnica między pszczołą a osą i jak reagować w razie użądlenia. Dzieci mają okazję poznać życie pszczół i dowiedzieć się więcej na temat pracy pszczelarza. Oczywistą atrakcją dla dzieci w trakcie tych warsztatów, była możliwość przymierzenia tradycyjnego stroju pszczelarskiego, a także przyjrzenie się tym fascynującym owadom z bliska. W ramach warsztatów i zajęć praktycznych, uczniowie wykonywali również własnoręcznie świece z wosku pszczelego oraz próbowali miodu prosto z pasieki.

Fundacja organizuje takie spotkania regularnie w okolicznych szkołach i przedszkolach, co udowadnia, iż każdy - nawet ten najmłodszy, może zostać "pszczelim przyjacielem".

Opracowano na podstawie:

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Relacja z pokazów pszczelarskich, http://podr.pl/relacja-pokazow-pszczelarskich/, Data publikacji: 2018.02.28, Data odczytu: 2018.03.01



Liczba wyświetleń artykułu: 2301

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie - konferencja WZP w Rzeszowie 2017

XX Forum Pszczelarskie - Sielinko 2014

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 3.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.