Portal Pszczelarski

Sztuczne owady pomagają zapylać kwiaty, ale też szpiegować

pszczelarstwo na świecie sztuczna pszczoła RoboBee

Specjaliści, naukowcy i inżynierowie coraz większy nacisk kładą na wykorzystanie wyjątkowych cech i umiejętności zwierząt w nowoczesnej technologii. Poza mechaniczną pszczołą, powstały już: RoboSwift, namierzający jerzyki w trakcie lotu, mechaniczna ryba, ważka i gepard, natomiast mechaniczny komar potrafi nawet pobierać próbki DNA.

Jak informuje Rzeczpospolita - inżynierowie czerpią inspirację ze świata zwierząt, aby stworzyć ich idealnie odwzorowane kopie, które jednak będzie można kontrolować. Dzięki analizie anatomii i cech charakterystycznych danego gatunku, tworzy się nowoczesne systemy wykorzystywane w militariach, produkcji, ochronie, monitoringu czy zapylaniu roślin. 

Jednym ze szczególnie nowatorskich wynalazków, jest mikrodron RoboBee. Naukowcy z Harvardu pracują nad tym maleńkim robotem już od kilku lat. Aktualna wersja waży 60 mg, a jego skrzydła są w stanie wykonać 120 uderzeń na sekundę. Praca nad mechaniczną pszczołą ma na celu stworzenie alternatywy dla zagrożonego gatunku. W połączeniu z technologią przenoszenia pyłków - stworzoną przez japońskich naukowców - sztuczne zapylanie staje się coraz bardziej realne. 

Mechaniczne owady i zwierzęta są już czynnie testowane w naturalnym środowisku, a zebrane w ten sposób informacje, pozwalają na ich ciągłe udoskonalanie. Mechaniczna ważka (BionicOpter) wykorzystywana jest na przykład do obserwacji zwierząt, ale interesuje się nią również wojsko. Brytyjska armia miała już możliwość poznania możliwości Black Hornet Nano, który był wykorzystywany do zadań zwiadowczych, ponieważ do złudzenia przypomina owada i łatwo wtapia się otoczenie. Izraelskie służby specjalne będą, w niedalekiej przyszłości, wykorzystywały mechanicznego motyla (Robotic Butterfly), który może przesyłać kolorowe obrazy w czasie rzeczywistym i jest sterowany za pomocą specjalnego hełmu. 

Największym problemem z jakim muszą uporać się naukowcy to kwestia zasilania mikrodronów, dlatego naukowcy pracują również nad stworzeniem systemu pozwalającego na zdalne sterowanie żywymi owadami, poprzez wszczepianie im specjalnych elektrod.

Opracowano na podstawie:

Rzeczpospolita, Pszczoły roboty zapylą kwiaty, a komary drony będą nas szpiegować, http://www.rp.pl/Plus-Minus/302159928-Pszczoly-roboty-zapyla-kwiaty-a-komary-drony-beda-nas-szpiegowac.html, Data publikacji: 2018.02.15, Data odczytu: 2018.02.19

Czytaj również:

Sztuczna pszczoła

Latająca sztuczna pszczoła z Politechniki Warszawskiej

B-Droid - automatyczny system do zapylania roślin



Liczba wyświetleń artykułu: 4336

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

O co chodzi w BeePower!?

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bigos staropolski na winie z miodem

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Bananowe chipsy z miodem

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu