Sztuczne owady pomagają zapylać kwiaty, ale też szpiegować

Specjaliści, naukowcy i inżynierowie coraz większy nacisk kładą na wykorzystanie wyjątkowych cech i umiejętności zwierząt w nowoczesnej technologii. Poza mechaniczną pszczołą, powstały już: RoboSwift, namierzający jerzyki w trakcie lotu, mechaniczna ryba, ważka i gepard, natomiast mechaniczny komar potrafi nawet pobierać próbki DNA.
Jak informuje Rzeczpospolita - inżynierowie czerpią inspirację ze świata zwierząt, aby stworzyć ich idealnie odwzorowane kopie, które jednak będzie można kontrolować. Dzięki analizie anatomii i cech charakterystycznych danego gatunku, tworzy się nowoczesne systemy wykorzystywane w militariach, produkcji, ochronie, monitoringu czy zapylaniu roślin.
Jednym ze szczególnie nowatorskich wynalazków, jest mikrodron RoboBee. Naukowcy z Harvardu pracują nad tym maleńkim robotem już od kilku lat. Aktualna wersja waży 60 mg, a jego skrzydła są w stanie wykonać 120 uderzeń na sekundę. Praca nad mechaniczną pszczołą ma na celu stworzenie alternatywy dla zagrożonego gatunku. W połączeniu z technologią przenoszenia pyłków - stworzoną przez japońskich naukowców - sztuczne zapylanie staje się coraz bardziej realne.
Mechaniczne owady i zwierzęta są już czynnie testowane w naturalnym środowisku, a zebrane w ten sposób informacje, pozwalają na ich ciągłe udoskonalanie. Mechaniczna ważka (BionicOpter) wykorzystywana jest na przykład do obserwacji zwierząt, ale interesuje się nią również wojsko. Brytyjska armia miała już możliwość poznania możliwości Black Hornet Nano, który był wykorzystywany do zadań zwiadowczych, ponieważ do złudzenia przypomina owada i łatwo wtapia się otoczenie. Izraelskie służby specjalne będą, w niedalekiej przyszłości, wykorzystywały mechanicznego motyla (Robotic Butterfly), który może przesyłać kolorowe obrazy w czasie rzeczywistym i jest sterowany za pomocą specjalnego hełmu.
Największym problemem z jakim muszą uporać się naukowcy to kwestia zasilania mikrodronów, dlatego naukowcy pracują również nad stworzeniem systemu pozwalającego na zdalne sterowanie żywymi owadami, poprzez wszczepianie im specjalnych elektrod.
Opracowano na podstawie:
Rzeczpospolita, Pszczoły roboty zapylą kwiaty, a komary drony będą nas szpiegować, http://www.rp.pl/Plus-Minus/302159928-Pszczoly-roboty-zapyla-kwiaty-a-komary-drony-beda-nas-szpiegowac.html, Data publikacji: 2018.02.15, Data odczytu: 2018.02.19
Czytaj również:
Liczba wyświetleń artykułu: 4336
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Czteroskrzydłowe sztuczne pszczoły mają zapylać drzewa owocowe. Są pierwsze efekty
Prace nad sztuczką pszczołą postępują Edyta Glebocki

Rosyjskie robo-pszczoły na Amerykańskie problemy
Rosjanie opracowali własną sztuczną pszczołę Krzysztof Dębski

BrambleBee – kolejny robot zapylający
Powstała kolejna mechaniczna alternatywa pszczoły miodnej Krzysztof Dębski

Marsbees - pszczoły wysłane na Marsa
Kosmiczne pszczoły polecą na Marsa Krzysztof Dębski

Sieć supermarketów Walmart chce opatentować pszczoły-drony
Patent Walmart na sztuczną pszczołę Krzysztof Dębski

Postępy w pracach nad polską sztuczną pszczołą
B-Droid ewoluuje. Są kolejne unowocześnienia sztucznej pszczoły Katarzyna Kluczkowska

Wynalazcy przyszłości w Canal+ Discovery opowiedzą o sztucznej pszczole 2017
Temat sztucznej pszczoły poruszony zostanie w Wynalazcach przyszłości 2 Marcin Balana
