Portal Pszczelarski

Sztuczne owady pomagają zapylać kwiaty, ale też szpiegować

pszczelarstwo na świecie sztuczna pszczoła RoboBee

Specjaliści, naukowcy i inżynierowie coraz większy nacisk kładą na wykorzystanie wyjątkowych cech i umiejętności zwierząt w nowoczesnej technologii. Poza mechaniczną pszczołą, powstały już: RoboSwift, namierzający jerzyki w trakcie lotu, mechaniczna ryba, ważka i gepard, natomiast mechaniczny komar potrafi nawet pobierać próbki DNA.

Jak informuje Rzeczpospolita - inżynierowie czerpią inspirację ze świata zwierząt, aby stworzyć ich idealnie odwzorowane kopie, które jednak będzie można kontrolować. Dzięki analizie anatomii i cech charakterystycznych danego gatunku, tworzy się nowoczesne systemy wykorzystywane w militariach, produkcji, ochronie, monitoringu czy zapylaniu roślin. 

Jednym ze szczególnie nowatorskich wynalazków, jest mikrodron RoboBee. Naukowcy z Harvardu pracują nad tym maleńkim robotem już od kilku lat. Aktualna wersja waży 60 mg, a jego skrzydła są w stanie wykonać 120 uderzeń na sekundę. Praca nad mechaniczną pszczołą ma na celu stworzenie alternatywy dla zagrożonego gatunku. W połączeniu z technologią przenoszenia pyłków - stworzoną przez japońskich naukowców - sztuczne zapylanie staje się coraz bardziej realne. 

Mechaniczne owady i zwierzęta są już czynnie testowane w naturalnym środowisku, a zebrane w ten sposób informacje, pozwalają na ich ciągłe udoskonalanie. Mechaniczna ważka (BionicOpter) wykorzystywana jest na przykład do obserwacji zwierząt, ale interesuje się nią również wojsko. Brytyjska armia miała już możliwość poznania możliwości Black Hornet Nano, który był wykorzystywany do zadań zwiadowczych, ponieważ do złudzenia przypomina owada i łatwo wtapia się otoczenie. Izraelskie służby specjalne będą, w niedalekiej przyszłości, wykorzystywały mechanicznego motyla (Robotic Butterfly), który może przesyłać kolorowe obrazy w czasie rzeczywistym i jest sterowany za pomocą specjalnego hełmu. 

Największym problemem z jakim muszą uporać się naukowcy to kwestia zasilania mikrodronów, dlatego naukowcy pracują również nad stworzeniem systemu pozwalającego na zdalne sterowanie żywymi owadami, poprzez wszczepianie im specjalnych elektrod.

Opracowano na podstawie:

Rzeczpospolita, Pszczoły roboty zapylą kwiaty, a komary drony będą nas szpiegować, http://www.rp.pl/Plus-Minus/302159928-Pszczoly-roboty-zapyla-kwiaty-a-komary-drony-beda-nas-szpiegowac.html, Data publikacji: 2018.02.15, Data odczytu: 2018.02.19

Czytaj również:

Sztuczna pszczoła

Latająca sztuczna pszczoła z Politechniki Warszawskiej

B-Droid - automatyczny system do zapylania roślin



Liczba wyświetleń artykułu: 4436

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor