Portal Pszczelarski

Nadleśnictwo Elbląg dba o leśne pszczoły

Las.

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie bartnictwo nadleśnictwo Elbląg bartnictwo w Elblągu

Leśnicy z nadleśnictwa Elbląg rozpoczęli instalowanie na drzewach kłód bartnych, czyli wydrążonych pni, które będą pełnić rolę uli. Tego typu "nadrzewne ule" będą zasiedlane przez dzikie pszczoły, dzięki czemu będzie im się lepiej funkcjonowało w elbląskich lasach.

Jak czytamy w artykule Rzeczpospolitej, takie kłody istnieją z powodzeniem w różnych rejonach świata. W Polsce istnieje już ponad 100 barci i kłód bartnych m.in. w Puszczy Pilickiej, Augustowskiej, Białowieskiej, a także w Barlineckiej.

Na terenie Mazur, przyroda radzi sobie dość dobrze, jest tu dużo zalesionych terenów, mieszka niewielu ludzi, rolnictwo też nie jest zbyt rozwinięte. Można by stwierdzić, że to idealne warunki bytowania właśnie dla dzikich owadów. Byłoby tak, gdyby nie niska świadomość ekologiczna Polaków. Tereny nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi to typowe strefy wypadowe polskich rodzin, a to generuje wiele zanieczyszczeń. Brudne jeziora i lasy niestety nie sprzyjają przyrodzie. 

Dlatego tak ważna jest inicjatywa Nadleśnictwa Elbląga. Według leśników, takie działania przynoszą wiele korzyści. Przede wszystkim dla pszczół - które mają warunki do życia. Las natomiast zyskuje naturalnych zapylaczy, dzięki czemu nie zamiera, a ludzie - pyszny miód oraz wyjątkową atrakcję turystyczną. 

Opracowano na podstawie:

Rzeczpospolita, Brudu naszego dostatek, http://www.rp.pl/Zycie-Warminsko-Mazurskiego/301109853-Brudu-naszego-dostatek.html, Data publikacji: 2018.01.10, Data odczytu: 2018.01.11

Czytaj również:

Elbląska kłoda bartna ma lokatorów - wiewiórki

Pierwsza kłoda bartna została wisi na dębie w leśnictwie Pogrodzie



Liczba wyświetleń artykułu: 2115

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Wigilijne łazanki na bogato

Bananowe chipsy z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Pasieki powyżej 80 rodzin pszczelich - formy opodatkowania

Ewidencje przy rozliczaniu się na podstawie PKPiR

Zryczałtowany podatek dochodowy przy sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich przetworzonych