Portal Pszczelarski

Nadleśnictwo Elbląg dba o leśne pszczoły

Las.

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie bartnictwo nadleśnictwo Elbląg bartnictwo w Elblągu

Leśnicy z nadleśnictwa Elbląg rozpoczęli instalowanie na drzewach kłód bartnych, czyli wydrążonych pni, które będą pełnić rolę uli. Tego typu "nadrzewne ule" będą zasiedlane przez dzikie pszczoły, dzięki czemu będzie im się lepiej funkcjonowało w elbląskich lasach.

Jak czytamy w artykule Rzeczpospolitej, takie kłody istnieją z powodzeniem w różnych rejonach świata. W Polsce istnieje już ponad 100 barci i kłód bartnych m.in. w Puszczy Pilickiej, Augustowskiej, Białowieskiej, a także w Barlineckiej.

Na terenie Mazur, przyroda radzi sobie dość dobrze, jest tu dużo zalesionych terenów, mieszka niewielu ludzi, rolnictwo też nie jest zbyt rozwinięte. Można by stwierdzić, że to idealne warunki bytowania właśnie dla dzikich owadów. Byłoby tak, gdyby nie niska świadomość ekologiczna Polaków. Tereny nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi to typowe strefy wypadowe polskich rodzin, a to generuje wiele zanieczyszczeń. Brudne jeziora i lasy niestety nie sprzyjają przyrodzie. 

Dlatego tak ważna jest inicjatywa Nadleśnictwa Elbląga. Według leśników, takie działania przynoszą wiele korzyści. Przede wszystkim dla pszczół - które mają warunki do życia. Las natomiast zyskuje naturalnych zapylaczy, dzięki czemu nie zamiera, a ludzie - pyszny miód oraz wyjątkową atrakcję turystyczną. 

Opracowano na podstawie:

Rzeczpospolita, Brudu naszego dostatek, http://www.rp.pl/Zycie-Warminsko-Mazurskiego/301109853-Brudu-naszego-dostatek.html, Data publikacji: 2018.01.10, Data odczytu: 2018.01.11

Czytaj również:

Elbląska kłoda bartna ma lokatorów - wiewiórki

Pierwsza kłoda bartna została wisi na dębie w leśnictwie Pogrodzie



Liczba wyświetleń artykułu: 1943

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Wigilijne łazanki na bogato

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Nalewka jaśminowa z miodem

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Ciasteczka lekko miodowe

Żurawina z miodem i wanilią

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie