Portal Pszczelarski

Jak ochronić pasiekę przed niedźwiedziem? Oto sugestia RDOŚ w Rzeszowie!

Niedźwiedź zimową porą.

pszczelarstwo podkarpackie ochrona pasieki przed niedźwiedziami

Statystyki pokazują, że kwoty wypłacanych odszkodowań za straty spowodowane przez zwierzęta objęte ochroną z każdym rokiem wzrastają. Oznacza o niestety, że tym samym rosną szkody jakie te zwierzęta wyrządzają.

Radio Rzeszów przekazało informację, że kwota odszkodowań wypłaconych przez Skarb Państwa w roku ubiegłym wyniosła prawie 600 tysięcy złotych, czyli o ponad 60 tysięcy więcej niż w roku 2016. Najwięcej skarg jakie trafiały do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie dotyczyło bobrów, ale straty przez nie spowodowane oszacowano na 202 tysiące złotych. Natomiast najpoważniejsze straty przyniosły w ubiegłym roku niedźwiedzie, bo aż 215 tysięcy złotych.

W lasach Podkarpacia żyje 180 niedźwiedzi, zdarza się, że w poszukiwaniu miodu atakują one pasieki niszcząc ule i rodziny pszczele. Niestety jedynym sposobem na walkę z tymi zwierzętami jest zabezpieczenie pasieki na przykład za pomocą specjalnego ogrodzenia - pastucha elektrycznego.

Istnieje możliwość wnioskowania o dofinansowanie zakupu tego typu sprzętu do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, jednakże nie każdy wiosek jest weryfikowany pozytywnie. Przykład jednego z pszczelarzy z okolic Chorzowa pokazał w tym roku, jak niszczycielską siła mogą być niedźwiedzie. W okresie zbioru, jeden z nich zniszczył Panu Piotrowi kilkadziesiąt uli, straty oszacowano na 10 tysięcy złotych.

Opracowano na podstawie:

Radio Rzeszów, Bobry i niedźwiedzie spowodowały najwięcej szkód w podkarpackim rolnictwie, http://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci/8365/bobry-i-niedzwiedzie-spowodowaly-najwiecej-szkod-w-podkarpackim-rolnictwie , Data publikacji: 2018.01.05, Data odczytu: 2018.01.06

Czytaj również:

Odpowiedź GDOŚ na wniosek KRIR ws. gospodarowania populacją wilka i niedźwiedzia

Elektryczne pastuchy chronią ule w Bieszczadach



Liczba wyświetleń artykułu: 2935

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati 2018-01-11 06:21:48

wlasnie dla tego nie mam pasieki w lesie to tylko klopot a porzytkow malo



  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Marchewka z jabłkiem i miodem

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016