Elektryczne pastuchy chronią ule w Bieszczadach

Dzięki wsparciu osób indywidualnych za pośrednictwem portalu ratujemyzwierzaki.pl i Greenpeace Polska, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze przekazała sześć elektrycznych pastuchów pięciu pszczelarzom z gminy Solina. Mają one ograniczyć ryzyko niszczenia pasiek przez niedźwiedzie.
Na Podkarpaciu, przede wszystkim w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim bytuje ponad 100 niedźwiedzi brunatnych. Stanowią one 90% polskiej populacji i są pod ścisłą ochroną. Dorosłe osobniki ważą do 300 kg, a żyją do 50 lat. Zaliczają się do największych drapieżników w Europie i są wszystkożerne.
Z powodu kurczenia się miejsc naturalnych siedlisk, zwierzęta te coraz częściej wchodzą w kolizję z człowiekiem. Niedźwiedzie zaglądają do śmietników i kompostowników, gdzie z łatwością znajdują pożywienie. Dużym problemem jest też niszczenie pasiek – misie wyjadają miód, larwy pszczół, a nawet dorosłe osobniki i demolują ule.
Stawianie uli w lesie i terenach odludnych pozwala produkować ekologiczny i zdrowy miód. Niedźwiedzie też przebywają na takich terenach i nie powinny się przyzwyczajać do pobierania pokarmu w pasiece, bo jak mówi Paweł Średziński z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, w przyszłości będą wracały do takich miejsc.
Opracowany w 2012 r. przez grupa robocza ds. niedźwiedzi, zespół skupiający naukowców, biologów i specjalistów ochrony przyrody, lekarzy weterynarii, przedstawicieli organizacji pozarządowych, parków narodowych, krajobrazowych i Lasów Państwowych plan ochrony tego gatunku przewiduje prowadzenie działań mających zapobiegać kolizjom na linii człowiek-niedźwiedź. Jedną z propozycji jest tworzenie zabezpieczeń pasiek, uważane za najskuteczniejszy sposób unikania sytuacji konfliktowych. Niestety, program ten wciąż czeka na zatwierdzenie przez ministra środowiska.
Sześć solidnych zabezpieczeń otrzymali pszczelarze z rejonu Soliny od Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. Są to zestawy ogrodzeń elektrycznych, ładowanych energią słoneczną. Fundacja zorganizowała na ten cel specjalną zbiórkę i uzyskała wsparcie od Greenpeace Polska.
Pracownicy fundacji oceniają, że zapotrzebowanie na specjalne ogrodzenia w rejonie Bieszczad, Beskidu Niskiego i Pogórza Przemyskiego jest duże. Zgłosiło się do nich ponad 300 osób. Niestety elektryczne pastuchy ładowane energią słoneczną są drogie i pszczelarze na ogół nie są w stanie sami zainwestować w tego typu urządzenia. Jak mówi Średziński, przy tej skali niezbędne byłoby wsparcie ze strony Skarbu Państwa.
Bieszczadzcy pszczelarze produkują szczególny rodzaj miodu 0 miód ze spadzi jodłowej. Jodła natomiast pełni niezwykle ważną rolę w życiu niedźwiedzi. W pniach wiekowych drzew tego gatunku znajdują miejsce do gawrowania. Pszczelarze i niedźwiedzie mogą jednak żyć obok siebie, bo potencjalne sytuacje konfliktowe są do uniknięcia, jeśli zastosujemy odpowiednie zabezpieczenia.
Opracowano na podstawie:
portalkomunalny.pl, Polscy ekolodzy chronią pszczoły przed niedźwiedziami [WIDEO], https://portalkomunalny.pl/polscy-ekolodzy-chronia-pszczoly-przed-niedzwiedziami-wideo-379808/, Data publikacji: 2018.08.27, Data odczytu: 2018.08.30
www.portalspozywczy.pl, Bieszczady: pszczelarze otrzymali elektryczne pastuchy, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/bieszczady-pszczelarze-otrzymali-elektryczne-pastuchy,162140.html, Data publikacji: 2018.08.26, Data odczytu: 2018.08.30
Czytaj również:
Jak ochronić pasiekę przed niedźwiedziem? Oto sugestia RDOŚ w Rzeszowie!
Liczba wyświetleń artykułu: 2273
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Niedźwiedź w Goumenissa ma chrapkę na lokalny miód 2023
Grecy obawiają się niedźwiedzia Dariusz Buzun

Adoptuj Pszczołę 9 - akcja pszczelarska
Kolejna edycja akcji pszczelarskiej od Greenpeace Jakub Wojas

Adoptuj Pszczołę 8
Ósma edycja akcji Adoptuj Pszczołę rozpoczęta Jakub Wojas

Zgoda na użycie substancji szkodliwych dla pszczół. Prokuratura wszczyna śledztwo 2020
Na wniosek Greenpeace toczy się śledztwo ws. Ministra Rolnictwa Jakub Wojas

Leśnicy ostrzegają pszczelarzy przed niedźwiedziami 2020
Uwaga na niedźwiedzie! Jakub Wojas

Wielki niedźwiedź atakuje pasieki pod Sanokiem 2019
Ostrzeżenie dla pszczelarzy z Sanoka Jakub Wojas

Adoptuj Pszczołę 7
Kolejna edycja akcji Greenpeace - Adoptuj Pszczołę Jakub Wojas
