Portal Pszczelarski

Odpowiedź GDOŚ na wniosek KRIR ws. gospodarowania populacją wilka i niedźwiedzia

pszczelarstwo podkarpackie ochrona pasieki przed niedźwiedziami

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odpowiedziała na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych w temacie określenia konkretnych zasad gospodarowania populacją wilka i niedźwiedzia na terenie województwa podkarpackiego.

Na stronie Krajowej Rady Izb Rolniczych, można się zapoznać z głównymi założeniami tej odpowiedzi. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska stoi na stanowisku, iż obecnie obowiązujące założenia prawne dają wiele możliwości przeciwdziałania szkodom powodowanym przez wilki i niedźwiedzie, a co za tym idzie nie ma planów dotyczących rozpoczęcia gospodarowania populacjami tych gatunków.

Autor odpowiedzi powołuje się między innymi na ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, która to wprowadza wiele sposobów pomocy gospodarstwom cierpiącym z powodu szkód wyrządzonych przez zwierzęta. Zgodnie z tą ustawą, każdy, kto może być narażony na taką szkodę, ma prawo wnioskować o fachową pomoc przy tworzeniu zabezpieczeń, uzyskać finansowe wsparcie, a nawet wnioskować o uzyskanie indywidualnych pozwoleń na eliminację części tych osobników.

Ponadto, w piśmie zwrócono uwagę na malejącą tendencje szkód wyrządzanych przez wilki na przestrzeni kilku ubiegłych lat. Natomiast w doniesieniu do niedźwiedzia, co prawda Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zauważa wzrost szkód w stosunku do roku ubiegłego, jednak podkreśla, iż nadal są one o wiele mniejsze niż te wyrządzane przez wilki czy bobry.

W kwestii ochrony pasiek przed niedźwiedziami – zgodnie z treścią pisma – poleca się montowanie ogrodzeń elektrycznych.

Opracowano na podstawie:

Krajowa Rada Izb Rolniczych, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w sprawie gospodarowania populacją wilka i niedźwiedzia na terenie woj. Podkarpackiego, http://krir.pl/2014-01-03-03-24-03/pozostale/5492-generalna-dyrekcja-ochrony-srodowiska-w-sprawie-gospodarowania-populacja-wilka-i-niedzwiedzia-na-terenie-woj-podkarpackiego, Data publikacji: 2018.01.04, Data odczytu: 2018.01.05

Czytaj również:

Jak ochronić pasiekę przed niedźwiedziem? Oto sugestia RDOŚ w Rzeszowie!



Liczba wyświetleń artykułu: 1156

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna