Portal Pszczelarski

Komisja Europejska przedłużyła licencję na stosowanie glifosatu

pszczelarstwo na świecie glifosat Roundup

27 listopada 2017 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej przegłosowały odnowienie licencji na stosowanie glifosatu, jako aktywnego składnika środków chwastobójczych. Kontrowersyjny środek został dopuszczony do stosowania przez kolejne 5 lat.

Jak informuje opolska Izba Rolnicza, na posiedzeniu za przedłużeniem licencji głosowały między innymi Niemcy, Dania, Hiszpania, Polska, Czechy. Przeciwko były natomiast Francja, Włochy, Cypr i Austria. W związku z rozbieżnościami stanowisk państw członkowskich, okres licencji skrócono do lat 5. Wśród specjalistów pojawiają się głosy, iż okres 5 lat nie jest wystarczający ani do przeprowadzenia szczegółowych badań, ani do rejestracji środka z inną substancją czynną o podobnym zakresie działania.

24 października 2017 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której opowiedział się za kompletnym zakazaniem stosowania tej substancji. Proponowany zakaz miałby obowiązywać od 15 grudnia 2022 roku, natomiast - zgodnie z rekomendacją europosłów - w gospodarstwach domowych zakaz powinien zacząć obowiązywać jak najszybciej.

Glifosat to kontrowersyjna substancja, nad którą dyskusja toczy się od wielu lat. W rolnictwie jest on stosowany od lat 70-tych. W 2015 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem ogłosiła, że glifosat może być rakotwórczy u ludzi. Badania te zostały jednak rok później podważone przez Europejską Agencję Chemikaliów, która mimo wszystko podtrzymuje silne negatywne działanie glifosatu.

Opracowano na podstawie:

Opolska Izba Rolnicza, Komisja Europejska dopuściła glifosat na kolejne 5 lat, http://www.izbarolnicza.opole.pl/komisja-europejska-dopuscila-glifosat-kolejne-5/, Data publikacji: 2017.12.12, Data odczytu: 2017.12.21

Czytaj również:

Zakazać glifosatu - inicjatywa europejska

Miód i wosk z toksycznym glifosatemLiczba wyświetleń artykułu: 814

Komentarze z forum pszczelarskiego

Adam_Poch

2017-12-26 11:19:20

Ręce opadają. Jak długo jeszcze będziemy legalnie niszczyć własne środowisko?

oro54

2017-12-26 11:58:54

Za cały komentarz: "biznes to biznes, przepraszam Winnetou" Co zostało wyprodukowane musi zostać sprzedane.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.