Portal Pszczelarski

Zakazać glifosatu - inicjatywa europejska

pszczelarstwo w Polsce glifosat Roundup Zakazać glifosatu akcja pszczelarska

We wtorek 10 stycznia 2017 roku, Komisja Europejska zadecydowała o europejskiej inicjatywie obywatelskiej w sprawie zakazu stosowania na terenie Unii glifosatu, herbicydu który ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi, a także pszczół.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Polską Agencję Prasową, pomysłodawcy inicjatywy optują za zmianą unijnych przepisów, w ramach których obowiązywałby zakaz stosowania glifosatu na terenie wspólnoty, a także zmieniona zostałaby procedura związana z rejestracją i wydawaniem zgody na stosowanie pestycydów. Inicjatywa chciałaby dążenia do zminimalizowania stosowania pestycydów we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej.

Formalna rejestracja inicjatywy "Zakazać gilfosatu" ma mieć miejsce 25 stycznia 2017 r. Od tego czasu będzie liczony rok na zebranie podpisów pod projektem od co najmniej miliona osób z co najmniej 7 z 28 krajów członkowskich. Glifosat to substancja aktywna, wykorzystywana w popularnym produkcie – herbicydzie Roundup. Obecnie Komisja Europejska wydała pewne ograniczenia związane ze stosowaniem herbicydu, między innymi nie można go stosować w parkach, ogrodach i na placach zabaw, a więc w miejscach publicznych.

Opracowano na podstawie:
Agropolska, Trwa spór o stosowanie glifosatu. Nawet eksperci są podzieleni, http://www.agropolska.pl/aktualnosci/europa/trwa-spor-o-stosowanie-glifosatu-nawet-eksperci-sa-podzieleni,696.html, data publikacji: 2017.01.11, data odczytu: 2017.01.11.

Zobacz również:

Komisja Europejska przedłużyła licencję na stosowanie glifosatu

Miód i wosk z toksycznym glifosatem

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1878

Komentarze z forum pszczelarskiego

tulipan 2017-01-16 19:09:29

nareszcie coś sie dzieje w sprawie chemizaci w rolnictwie  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową