Portal Pszczelarski

Zakazać glifosatu - inicjatywa europejska

pszczelarstwo w Polsce glifosat Roundup Zakazać glifosatu akcja pszczelarska

We wtorek 10 stycznia 2017 roku, Komisja Europejska zadecydowała o europejskiej inicjatywie obywatelskiej w sprawie zakazu stosowania na terenie Unii glifosatu, herbicydu który ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi, a także pszczół.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Polską Agencję Prasową, pomysłodawcy inicjatywy optują za zmianą unijnych przepisów, w ramach których obowiązywałby zakaz stosowania glifosatu na terenie wspólnoty, a także zmieniona zostałaby procedura związana z rejestracją i wydawaniem zgody na stosowanie pestycydów. Inicjatywa chciałaby dążenia do zminimalizowania stosowania pestycydów we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej.

Formalna rejestracja inicjatywy "Zakazać gilfosatu" ma mieć miejsce 25 stycznia 2017 r. Od tego czasu będzie liczony rok na zebranie podpisów pod projektem od co najmniej miliona osób z co najmniej 7 z 28 krajów członkowskich. Glifosat to substancja aktywna, wykorzystywana w popularnym produkcie – herbicydzie Roundup. Obecnie Komisja Europejska wydała pewne ograniczenia związane ze stosowaniem herbicydu, między innymi nie można go stosować w parkach, ogrodach i na placach zabaw, a więc w miejscach publicznych.

Opracowano na podstawie:
Agropolska, Trwa spór o stosowanie glifosatu. Nawet eksperci są podzieleni, http://www.agropolska.pl/aktualnosci/europa/trwa-spor-o-stosowanie-glifosatu-nawet-eksperci-sa-podzieleni,696.html, data publikacji: 2017.01.11, data odczytu: 2017.01.11.

Zobacz również:

Komisja Europejska przedłużyła licencję na stosowanie glifosatu

Miód i wosk z toksycznym glifosatem

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2034

Komentarze z forum pszczelarskiego

tulipan 2017-01-16 19:09:29

nareszcie coś sie dzieje w sprawie chemizaci w rolnictwie  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Pierniczki świąteczne z miodem

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Sprzedaż a konsumpcja miodu pszczelego

Sierpień i wrzesień pachnie w pasiece wrzosem, nawłocią i gryką - 2014

Późnoletnie oraz jesienne podkarmianie pszczół