Portal Pszczelarski

Zakazać glifosatu - inicjatywa europejska

pszczelarstwo w Polsce glifosat Roundup Zakazać glifosatu akcja pszczelarska

We wtorek 10 stycznia 2017 roku, Komisja Europejska zadecydowała o europejskiej inicjatywie obywatelskiej w sprawie zakazu stosowania na terenie Unii glifosatu, herbicydu który ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi, a także pszczół.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Polską Agencję Prasową, pomysłodawcy inicjatywy optują za zmianą unijnych przepisów, w ramach których obowiązywałby zakaz stosowania glifosatu na terenie wspólnoty, a także zmieniona zostałaby procedura związana z rejestracją i wydawaniem zgody na stosowanie pestycydów. Inicjatywa chciałaby dążenia do zminimalizowania stosowania pestycydów we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej.

Formalna rejestracja inicjatywy "Zakazać gilfosatu" ma mieć miejsce 25 stycznia 2017 r. Od tego czasu będzie liczony rok na zebranie podpisów pod projektem od co najmniej miliona osób z co najmniej 7 z 28 krajów członkowskich. Glifosat to substancja aktywna, wykorzystywana w popularnym produkcie – herbicydzie Roundup. Obecnie Komisja Europejska wydała pewne ograniczenia związane ze stosowaniem herbicydu, między innymi nie można go stosować w parkach, ogrodach i na placach zabaw, a więc w miejscach publicznych.

Opracowano na podstawie:
Agropolska, Trwa spór o stosowanie glifosatu. Nawet eksperci są podzieleni, http://www.agropolska.pl/aktualnosci/europa/trwa-spor-o-stosowanie-glifosatu-nawet-eksperci-sa-podzieleni,696.html, data publikacji: 2017.01.11, data odczytu: 2017.01.11.

Zobacz również:

Komisja Europejska przedłużyła licencję na stosowanie glifosatu

Miód i wosk z toksycznym glifosatem

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1957

Komentarze z forum pszczelarskiego

tulipan 2017-01-16 19:09:29

nareszcie coś sie dzieje w sprawie chemizaci w rolnictwie  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Linia pszczół: Karolinka

Rezeda żółtawa – roślina miododajna

Api Life Var - lek na warrozę