Portal Pszczelarski

Miód i wosk z toksycznym glifosatem

Na zdjęciu: plaster miodu.

glifosat Roundup miód z Roundupem glifosat w miodzie glifosat w wosku

 

SPIS TREŚCI:

1. Roundup - przeznaczenie

2. Badanie miodu na obecność glifosatu

3. Glifosat w miodzie pszczelim - badanie

4. Glifosat w wosku pszczelim - badanie

5. Miód wolny od herbicydów i pestycydów

 

1. Roundup - przeznaczenie

Roundup – najpopularniejszy na rynku środek chwastobójczy. Produkowany przez Monsanto, światowego giganta w branży genetycznie modifykowanej żywności. Sprzedawane przez Monsanto nasiona GMO charakteryzują się właśnie tym, że podczas gdy Roundup niszczy wszystko co napotka na swojej drodze, one uchodzą z tego cało, a roślina, mimo oprysków, rozwija się wydając plon. Rozwiązanie bardzo wygodne, nieprawdaż? Jednak niezalecane. W zeszłym roku Holandia, jako kolejny kraj, zakazała stosowania tego toksycznego (tak, nie bójmy się tego słowa) środka na terenie swojego kraju. A miesiąc temu, alternatywne media obiegła informacja, że aż 75% zebranych na terenie Stanów Zjednoczonych próbek powietrza i deszczu zawierało Roundup! Okazuje się, że środek ten można znaleźć także w miodzie...

2. Badanie miodu na obecność glifosatu

Wyniki ostatniego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Bostonie wskazują na znaczne ilości glifosatu w produkcie, którego najmniej byś o to podejrzewał: w miodzie. 

W ramach badania sprawdzono kilka produktów żywnościowych zakupionych w sklepach spożywczych w Filadelfii: miód, kukurydzę, syrop klonowy, mleko sojowe, tofu i sos sojowy. Aż w 62% próbkach miodów konwencjonalnych oraz 45% miodów ekologicznych, poziom glifosatu przekraczał wartość graniczną. 

Nie można ignorować informacji o obecności glifosatu w dużej porcji naszego jedzenia. Glifosat jest głównym składnikiem sztandarowego środka owadobójczego firmy Monsanto: Roundup’u. Warto zwrócić uwagę, że poziom glifosatu był znacznie wyższy w miodach pochodzących z krajów, w którym zezwolono na uprawę roślin GMO, zaś najwyższy poziom osiągnął w miodzie ze Stanów Zjednoczonych.

3. Glifosat w miodzie pszczelim - badanie 

Jak to możliwe, by tak duża ilość z 69 próbek miodu, w tym 11 z miodu organicznego, zawierała tak wysokie stężenie glifosatu? Są dwie przyczyny. Po pierwsze, zakładając, że jedna pszczoła może przelecieć ponad 6 mil (prawie 10 km) w poszukiwaniu nektaru i przez rok przynieść go aż 250 funtów (113kg), nie ma możliwości by na swojej drodze nie napotkała na szkodliwe substancje. Nawet najbardziej oddalone ule nie są w stanie zachować 100% czystości, kiedy tak dużą ilość pestycydów, herbicydów, i toksyn wprowadzają do powietrza miasta, fabryki i rolnictwo przemysłowe.

4. Glifosat w wosku pszczelim - badanie 

Drugie źródło to wosk używany przez pszczoły w ich ulach. Zgrożeniem dla pszczół są roztocza Varroa, zewnętrzny pasożyt rozmnażający się właśnie w uli. By się go pozbyć, konwencjonalni pszczelarze używają pestycydów. W ten sposób wosk pszczeli zostaje zanieczyszczony substancjami chemicznymi, których z czasem jest coraz więcej i coraz łatwiej przedostają się one do miodu. Ekologiczni pszczelarze nie korzystają ze środków owadobójczych bezpośrednio w ulu, jednak w ich przypadku problemem jest źródło pochodzenia wosku. Badanie na obecność resztek pestycydów w ulach wykazało, że ponad 98% z nich było zanieczyszczonych przynajmniej jednym środkiem owadobójczym. Przy tej skali zanieczyszczenia wosku nie jest możliwe, by pszczelarze ekologiczni którzy kupują wosk dostępny na rynku, mogli ochronić ul przed toksynami.

5. Miód wolny od herbicydów i pestycydów

Czy można jeszcze znaleźć miód wolny od herbicydów i pestycydów? Najprawdopodobniej nie. W krajach, które zakazały upraw genetycznie modyfikowanych, poziom herbicydów w miodzie jest niższy, ale są one nieustannie nagabywane przez Monsanto i ich spółki, chcące wszelkimi sposobami wejść na rynek. Większa ilość chemii w rolnictwie to większa ilość herbicydów i pestycydów w ulach, co wpłynie pośrednio na kolonie pszczół. A Albert Einstein przewidział, że: "gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko 4 lata" (…)

Tekst źródłowy: cornucopia.org
Źródło polskie: xebola.wordpress.com

Czytaj również:

Komisja Europejska przedłużyła licencję na stosowanie glifosatuLiczba wyświetleń artykułu: 6674

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2015-09-14 19:08:45

Nie znam się za bardzo ale wydaje mi się, że argument o tym, że glifosat w miodzie się pojawił dzięki pszczołom, jest niezbyt trafiony. Po pierwsze pszczoły są czystymi owadami, po drugie nie słyszałem, żeby jakakolwiek pszczoła pokonała odległość 10 km...

Sylwek

2015-09-14 19:48:23

Opłacalny lot pszczoły po pożytek to 1,5-2 km. To raz. Dwa, że pszczoły kraińskie najdalej odlatują od ula. Najdalej czyli do 13 km.

factis

2015-09-14 21:54:08

Myślę, że nieraz taka sytuacja miała miejsce i w Polsce ale nikt głośno na ten temat nie mówi...

blondynekkrk

2015-09-16 21:56:02

@Sylwek, masz rację. Gdzieś się zawiesiłem i nietrzeźwo myślałem...

Lukasz_Baniak

2015-09-17 22:00:01

Ciekawy artykuł ale mnie brakuje informacji drugiej strony, co na to firma produkująca Roundup. Czy prowadzili jakieś badania w tym zakresie i jaki był ich efekt?

factis

2015-09-18 15:58:58

@Lukasz_Baniak, a myślisz, że jakby były nie po jej myśli to by chwaliła się tym. Sądzę, że raczej nikt komu nie na rękę są te wyniki, nie będzie się do nich odnosić.

Bartek_Batniczak

2016-03-05 09:54:01

Takie rzeczy, tylko w USA... no i Chinach.

oro54

2016-03-05 14:35:17

Wszystkich, których ciekawi jaka to firma produkuje Roundup, jej metody działania na całym świecie, niech sobie poszuka w wyszukiwarce "sprawa Percy Schmeisera" który to miał przyjemność poznać sposoby walki przez nią prowadzone przeciw osobą stającym jej drodze. Nadmienię, tylko, że lobbyści tej firmy grasują nie tylko w parlamencie Unii Europejskiej, ale także urabiają polityków w naszym sejmie. Powstają wtedy takie dziwne ustawy zakazujące na przykład stosowania kilku szkodliwych substancji( co jest przez media mocno nagłośnione), a tylnymi drzwiami dopuszczają do stosowania kilkadziesiąt innych, jeszcze gorszych( przy całkowitej ciszy medialnej. Można jeszcze sobie poszukać efekty stosowania Roundapu w przyrodzie np "super chwasty" Życie to nie bajka :-(

blondynekkrk

2016-03-05 15:35:09

A czy przypadkiem nie jest tak też z Syngentą i Bayerem? Lobbing takich firm przerasta najśmielsze oczekiwania...

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.