Portal Pszczelarski

Komisja Europejska przedłużyła licencję na stosowanie glifosatu

pszczelarstwo na świecie glifosat Roundup

27 listopada 2017 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej przegłosowały odnowienie licencji na stosowanie glifosatu, jako aktywnego składnika środków chwastobójczych. Kontrowersyjny środek został dopuszczony do stosowania przez kolejne 5 lat.

Jak informuje opolska Izba Rolnicza, na posiedzeniu za przedłużeniem licencji głosowały między innymi Niemcy, Dania, Hiszpania, Polska, Czechy. Przeciwko były natomiast Francja, Włochy, Cypr i Austria. W związku z rozbieżnościami stanowisk państw członkowskich, okres licencji skrócono do lat 5. Wśród specjalistów pojawiają się głosy, iż okres 5 lat nie jest wystarczający ani do przeprowadzenia szczegółowych badań, ani do rejestracji środka z inną substancją czynną o podobnym zakresie działania.

24 października 2017 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której opowiedział się za kompletnym zakazaniem stosowania tej substancji. Proponowany zakaz miałby obowiązywać od 15 grudnia 2022 roku, natomiast - zgodnie z rekomendacją europosłów - w gospodarstwach domowych zakaz powinien zacząć obowiązywać jak najszybciej.

Glifosat to kontrowersyjna substancja, nad którą dyskusja toczy się od wielu lat. W rolnictwie jest on stosowany od lat 70-tych. W 2015 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem ogłosiła, że glifosat może być rakotwórczy u ludzi. Badania te zostały jednak rok później podważone przez Europejską Agencję Chemikaliów, która mimo wszystko podtrzymuje silne negatywne działanie glifosatu.

Opracowano na podstawie:

Opolska Izba Rolnicza, Komisja Europejska dopuściła glifosat na kolejne 5 lat, http://www.izbarolnicza.opole.pl/komisja-europejska-dopuscila-glifosat-kolejne-5/, Data publikacji: 2017.12.12, Data odczytu: 2017.12.21

Czytaj również:

Zakazać glifosatu - inicjatywa europejska

Miód i wosk z toksycznym glifosatemLiczba wyświetleń artykułu: 1318

Komentarze z forum pszczelarskiego

Adam_Poch 2017-12-26 11:19:20

Ręce opadają. Jak długo jeszcze będziemy legalnie niszczyć własne środowisko?

oro54 2017-12-26 11:58:54

Za cały komentarz: "biznes to biznes, przepraszam Winnetou" Co zostało wyprodukowane musi zostać sprzedane.  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Paweł Jułga o swojej miłości do pszczół 2017

Ule na cmentarzach w USA i cmentarny miód

10-miesięczny kurs pszczelarski w Krakowie 2018

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Budowa pszczoły miodnej - skrzydełka i odwłok

Gorczyca biała – roślina miododajna

Pozyskiwanie propolisu (kitu pszczelego)

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Biały miód leśny z Mount Oku

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.