Portal Pszczelarski

Postępy w pracach nad polską sztuczną pszczołą

pszczelarstwo w Polsce B-droid sztuczna pszczoła Politechnika Warszawska Rafał Dalewski

W Politechnice Warszawskiej opracowano już jakiś czas temu innowacyjny wynalazek - B-Droid. Wygląda on jak mały samochodzik z wysięgnikiem, a działa prawie jak prawdziwa pszczoła!

Na portalu wyborcza.pl możemy się zapoznać z wywiadem, przeprowadzonym z doktorem inżynierem Rafałem Dalewskim, pomysłodawcą tak zwanej "sztucznej pszczoły". Pomysł został zainicjowany tym, iż od początku XXI wieku choroby pszczół są coraz powszechniejsze. Populacja owadów zapylających zmniejsza się w zatrważającym tempie i w pewnym momencie na prawde może zabraknąć owadów do zapylenia wszystkich roślin.

"B-Droid" w pierwszej fazie projektowania był dronem , jednak okazało się, że wersja jeżdząca jest bardziej dokładna. Aktualnie posiada on dwie kamery, dzięki którym jest w stanie sam znaleźć kwiaty, ustalić ich pozycję, a za pomocą specjalnego wysięgnika może również pobierać pyłek i przenosić go na inne rośliny. "B-Droid" potrafi zapylić nawet 2 kwiaty w ciągu sekundy.

Rafał Dalewski zaznacza, iż prace nad "sztuczną pszczołą" trają od 8 lat, a kolejne wersje są nadal udoskonalane, zarówno pod względem technicznym jak i pod względem dostosowania funkcji do konkretnych potrzeb przyszłych użytkowników.

Koleją fazą testów jest współpraca z firmą australijska, która będzie wdrażała polski wynalazek przy uprawie pomidorów. Wszyscy są jednak zgodni, że nawet najlesza wersja robota-pszczoły nie zastąpi pracy żywych owadów.

Opracowano na podstawie:

Wyborcza.pl, Sztuczna pszczoła na kółkach szansą na rewolucję w rolnictwie. Niezwykłe urządzenie z Politechniki Warszawskiej otwarte, http://wyborcza.pl/Jutronauci/10,160053,22790309,sztuczna-pszczola-na-kolkach-szansa-na-rewolucje-w-rolnictwie.html, Data publikacji: 2017.12.15, Data odczytu 2017.12.16

Czytaj również:

B-Droid - automatyczny system do zapylania roślin

Latająca sztuczna pszczoła z Politechniki Warszawskiej

Projekt polskiej sztucznej pszczoły potrzebuje inwestora



Liczba wyświetleń artykułu: 1659

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu