Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Postępy w pracach nad polską sztuczną pszczołą

pszczelarstwo w Polsce B-droid sztuczna pszczoła Politechnika Warszawska Rafał Dalewski

W Politechnice Warszawskiej opracowano już jakiś czas temu innowacyjny wynalazek - B-Droid. Wygląda on jak mały samochodzik z wysięgnikiem, a działa prawie jak prawdziwa pszczoła!

Na portalu wyborcza.pl możemy się zapoznać z wywiadem, przeprowadzonym z doktorem inżynierem Rafałem Dalewskim, pomysłodawcą tak zwanej "sztucznej pszczoły". Pomysł został zainicjowany tym, iż od początku XXI wieku choroby pszczół są coraz powszechniejsze. Populacja owadów zapylających zmniejsza się w zatrważającym tempie i w pewnym momencie na prawde może zabraknąć owadów do zapylenia wszystkich roślin.

"B-Droid" w pierwszej fazie projektowania był dronem , jednak okazało się, że wersja jeżdząca jest bardziej dokładna. Aktualnie posiada on dwie kamery, dzięki którym jest w stanie sam znaleźć kwiaty, ustalić ich pozycję, a za pomocą specjalnego wysięgnika może również pobierać pyłek i przenosić go na inne rośliny. "B-Droid" potrafi zapylić nawet 2 kwiaty w ciągu sekundy.

Rafał Dalewski zaznacza, iż prace nad "sztuczną pszczołą" trają od 8 lat, a kolejne wersje są nadal udoskonalane, zarówno pod względem technicznym jak i pod względem dostosowania funkcji do konkretnych potrzeb przyszłych użytkowników.

Koleją fazą testów jest współpraca z firmą australijska, która będzie wdrażała polski wynalazek przy uprawie pomidorów. Wszyscy są jednak zgodni, że nawet najlesza wersja robota-pszczoły nie zastąpi pracy żywych owadów.

Opracowano na podstawie:

Wyborcza.pl, Sztuczna pszczoła na kółkach szansą na rewolucję w rolnictwie. Niezwykłe urządzenie z Politechniki Warszawskiej otwarte, http://wyborcza.pl/Jutronauci/10,160053,22790309,sztuczna-pszczola-na-kolkach-szansa-na-rewolucje-w-rolnictwie.html, Data publikacji: 2017.12.15, Data odczytu 2017.12.16

Czytaj również:

B-Droid - automatyczny system do zapylania roślin

Latająca sztuczna pszczoła z Politechniki Warszawskiej

Projekt polskiej sztucznej pszczoły potrzebuje inwestora



Liczba wyświetleń artykułu: 1305

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Piernik sułtański

Chałka z szafranem i miodem

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Wykaz linii hodowlanych pszczół dla których otwarto księgi - matki pszczele 2015

Słodka niedziela w Skansenie 2016

Festiwal Kultury Pszczelarskiej w Lublinie 2023

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół