Portal Pszczelarski

Projekt polskiej sztucznej pszczoły potrzebuje inwestora

pszczelarstwo w Polsce sztuczna pszczoła b-droid

31 grudnia 2016 roku na antenie programu Panorama w telewizyjnej Dwójce, wyemitowano krótki reportaż dotyczący projektu polskiej sztucznej pszczoły. Okazuje się, że chociaż projekt powstał, są poważne problemy z jego realizacją.

Sztuczna pszczoła na razie nie opuściła laboratorium. Brakuje inwestorów, którzy chcieliby stworzyć firmę zajmującą się wprowadzeniem pszczoły do użytku i w perspektywie – czerpać z niej zyski. Bez tego naukowa wizja może się nie ziścić. Tym bardziej, że Politechnice Warszawskiej niemal dosłownie depczą po piętach naukowcy z Harvardu, którym także zależy na jak najszybszym wypuszczeniu podobnego projektu pszczoły do masowej produkcji.

W reportażu wypowiedzieli się także pszczelarze, którzy proponują, by jednak zamiast tworzyć sztuczne pszczoły, drogie w produkcji, zacząć większą uwagę przykładać do ratowania tych prawdziwych, dużo przecież tańszych. Tym bardziej, że owoce z roślin naturalnie zapylonych są smaczniejsze.

Opracowano na podstawie:
Panorama, Pszczoła made in Poland, http://panorama.tvp.pl/28432826/pszczola-made-in-poland, data publikacji: 2016.12.31, data odczytu: 2017.01.04.

Zobacz również:

B-Droid - automatyczny system do zapylania roślin

Latająca sztuczna pszczoła z Politechniki WarszawskiejLiczba wyświetleń artykułu: 1109

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2017-01-07 19:51:05

Ciekawe w jaki sposób szukają. Słyszałem, że u naszych zagranicznych sąsiadów jest łatwiej pozyskać inwestora.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.