Portal Pszczelarski

Projekt polskiej sztucznej pszczoły potrzebuje inwestora

pszczelarstwo w Polsce sztuczna pszczoła b-droid

31 grudnia 2016 roku na antenie programu Panorama w telewizyjnej Dwójce, wyemitowano krótki reportaż dotyczący projektu polskiej sztucznej pszczoły. Okazuje się, że chociaż projekt powstał, są poważne problemy z jego realizacją.

Sztuczna pszczoła na razie nie opuściła laboratorium. Brakuje inwestorów, którzy chcieliby stworzyć firmę zajmującą się wprowadzeniem pszczoły do użytku i w perspektywie – czerpać z niej zyski. Bez tego naukowa wizja może się nie ziścić. Tym bardziej, że Politechnice Warszawskiej niemal dosłownie depczą po piętach naukowcy z Harvardu, którym także zależy na jak najszybszym wypuszczeniu podobnego projektu pszczoły do masowej produkcji.

W reportażu wypowiedzieli się także pszczelarze, którzy proponują, by jednak zamiast tworzyć sztuczne pszczoły, drogie w produkcji, zacząć większą uwagę przykładać do ratowania tych prawdziwych, dużo przecież tańszych. Tym bardziej, że owoce z roślin naturalnie zapylonych są smaczniejsze.

Opracowano na podstawie:
Panorama, Pszczoła made in Poland, http://panorama.tvp.pl/28432826/pszczola-made-in-poland, data publikacji: 2016.12.31, data odczytu: 2017.01.04.

Zobacz również:

B-Droid - automatyczny system do zapylania roślin

Latająca sztuczna pszczoła z Politechniki WarszawskiejLiczba wyświetleń artykułu: 1193

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2017-01-07 19:51:05

Ciekawe w jaki sposób szukają. Słyszałem, że u naszych zagranicznych sąsiadów jest łatwiej pozyskać inwestora.  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Biały miód leśny z Mount Oku

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Klasyczna truskawka z miodem

Ciasto dyniowe z rabarbarem i miodem

Marchewkowe naleśniki z miodem

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Żurawina z miodem i wanilią

Miodowe ciasto z sezamową bezą