Portal Pszczelarski

Zakazać glifosatu - inicjatywa europejska

pszczelarstwo w Polsce glifosat Roundup Zakazać glifosatu akcja pszczelarska

We wtorek 10 stycznia 2017 roku, Komisja Europejska zadecydowała o europejskiej inicjatywie obywatelskiej w sprawie zakazu stosowania na terenie Unii glifosatu, herbicydu który ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi, a także pszczół.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Polską Agencję Prasową, pomysłodawcy inicjatywy optują za zmianą unijnych przepisów, w ramach których obowiązywałby zakaz stosowania glifosatu na terenie wspólnoty, a także zmieniona zostałaby procedura związana z rejestracją i wydawaniem zgody na stosowanie pestycydów. Inicjatywa chciałaby dążenia do zminimalizowania stosowania pestycydów we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej.

Formalna rejestracja inicjatywy "Zakazać gilfosatu" ma mieć miejsce 25 stycznia 2017 r. Od tego czasu będzie liczony rok na zebranie podpisów pod projektem od co najmniej miliona osób z co najmniej 7 z 28 krajów członkowskich. Glifosat to substancja aktywna, wykorzystywana w popularnym produkcie – herbicydzie Roundup. Obecnie Komisja Europejska wydała pewne ograniczenia związane ze stosowaniem herbicydu, między innymi nie można go stosować w parkach, ogrodach i na placach zabaw, a więc w miejscach publicznych.

Opracowano na podstawie:
Agropolska, Trwa spór o stosowanie glifosatu. Nawet eksperci są podzieleni, http://www.agropolska.pl/aktualnosci/europa/trwa-spor-o-stosowanie-glifosatu-nawet-eksperci-sa-podzieleni,696.html, data publikacji: 2017.01.11, data odczytu: 2017.01.11.

Zobacz również:

Komisja Europejska przedłużyła licencję na stosowanie glifosatu

Miód i wosk z toksycznym glifosatem

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2445

Komentarze z forum pszczelarskiego

tulipan 2017-01-16 19:09:29

nareszcie coś sie dzieje w sprawie chemizaci w rolnictwie



  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Pasta miodowo-miętowa

Herbatka z miodem na przeziębienie

Grillowana karkówka miodowa

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Pancakes cytrynowe z miodem

Naleśniki bananowe z miodem

Lawendowe ciasto dyniowe

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty