Zalecenia pszczelarskie na listopad i grudzień
Jeżeli w listopadzie występują jeszcze ciepłe i słoneczne dni, pszczoły dokonują ostatnich jesiennych oblotów i oczyszczają się. To ostatni moment na przeprowadzenie wszelkich prac w pasiece przed rozpoczęciem się zimowli.
SPIS TREŚCI:
1. Obowiązki pszczelarza przed zimą
2. Prawidłowa wentylacja ula a kłąb zimowy
3. Rok pasieczny
4. Zalecenia pszczelarskie na listopad i grudzień - artykuły powiązane
1. Obowiązki pszczelarza przed zimą
Oględziny pasieki należy rozpocząć otoczenia uli, a precyzyjniej tego, czy gałęzie drzew nie dotykają uli. Gałęzie dotykające ule podczas wiatrów mogą niepotrzebnie niepokoić pszczoły w czasie zimowli. Innym czynnikiem, który może wpłynąć na kondycję pszczół w czasie i po zimowli są gryzonie i ptaki. Odpowiedzialny pszczelarz, przygotowując pszczoły do zimowli (a zatem po ustaniu lotów, a przed spodziewanymi opadami śniegu) zakrywa ukośnie postawionymi szybkami wyloty. To działanie zlikwiduje problem wtłaczania do ula zimnych mas powietrza i blokady dopływu powietrza przez zlodowaciały śnieg. Co więcej, utrudni to gryzoniom przedostanie się do wnętrza uli, jak również nie spowoduje niepotrzebnego niepokojenia pszczół w kłębie przez ptaki, wydziobujące z wylotka martwe pszczoły.
Pszczelarz w listopadzie powinien skupić się na okresowej kontroli pasieki. Weryfikować powinien szczelność daszków (w szczególności po wichurach) i uzupełniać zapas trutek na myszy. Choć zdania wśród pszczelarzy są podzielone, to dopuszcza się również zastosowanie w listopadzie kwasu szczawiowego w ramach zabiegu zwalczania warrozy. Taki zabieg można wykonać na jesień tylko raz.
Okres przed silnymi mrozami to ostatnia szansa na ewentualne przemieszczanie uli wewnątrz pasieczyska lub transportu na dalsze odległości.
2. Prawidłowa wentylacja ula a kłąb zimowy
W grudniu pszczoły zawiązują kłąb zimowy, w który pozostają aż do pierwszego oblotu na wiosnę. Pszczoły przez całą zimę zachowują swoją aktywność życiową. Odpowiednio formują kłąb i utrzymują w gnieździe optymalną temperaturę, wilgotność i stężenie CO2.
Temperatura w centrum kłębu zimowego wynosi ok. 30 stopni Celsjusza. Im dalej, tym jest niższa. Na skraju może wynosić tylko ok. 10 stopni Celsjusza. Już w odległości kilku centymetrów od kłębu temperatura może zbliżać się do tej na zewnątrz ula.
Pszczoły przez cały czas zimowli pobierają pokarm. W pierwszej połowie zimy, tylko w skali jednego dnia, pszczoły zużywają około 25 gramów miodu (dla porównania, w chwili rozpoczęcia czerwienia rodzina pszczela potrzebuje nawet dwurotnie więcej).
Pszczoły nie wypróżniają się wewnątrz ula, ani w trakcie zimy nie wylatują poza ul. Gromadzą odchody w elastycznym jelicie prostym. Spożywając kilogram miodu, pszczoły wydalają kilogram pary wodnej, dlatego tak ważną kwestią podstawową jest prawidłowa wentylacja ula. Bardzo istotne jest aby nie zamknąć całkowicie dopływu powietrza do ula.
3. Rok pasieczny
Rok w pasiece nie końcy się z początkiem zimy. Pszczelarz w zimie ma wiele innych zajęć, na które nie miał czasu w trakcie sezonu pasiecznego. Do tych zajęć należą przede wszystkim: uczestnictwo w konferencjach i szkoleniach pszczelarskich, czytanie fachowej literatury oraz naprawa sprzętu pasiecznego.
Opracowano na podstawie:
Jan Ślósarz, Prace pasieczne w listopadzie, http://wzp-krakow.pl/poradnik/id/97.html, Data odczytu: 21.12.2016 r.
Ireneusz Koziński, Listopad i grudzień w pasiece, http://www.prokontel.lm.pl/blog/?p=330, Data odczytu: 21.12.2016 r.
4. Zalecenia pszczelarskie na listopad i grudzień - artykuły powiązane
Co zagraża zimującym pszczołom?
Zalecenia pszczelarskie na czerwiec
Zalecenia pszczelarskie na maj
Zalecenia pszczelarskie na kwiecień
Zalecenia pszczelarskie na marzec
Liczba wyświetleń artykułu: 13873
Komentarze z forum pszczelarskiego
Adam_Poch 2016-12-23 14:48:17
Bikej0909 2017-01-09 10:22:29