Portal Pszczelarski

Ul wielkopolski stojak - zalety

korpus z szybką do ula wielkopolskiego. Źródło: materiały udostępnione przez firmę Bartnicy.pl

ul wielkopolski ul wielkopolski stojak zalety ula wielkopolskiego

Dlaczego wybrałem ul wielkopolski stojak?

Ul wielkopolski stojak jest chętnie wybierany zarówno przez młodych, jak i doświadczonych pszczelarzy. Ma sporo zalet, dzięki którym praca przy ulu jest wygodna i nieskomplikowana.

Ul wielkopolski stojak składa się z dwóch korpusów o ramce gniazdowej oraz jednej nadstawki na półramkę, która przydaje się szczególnie na terenach obfitych w pożytki – wykorzystywana jest przez pszczoły jako dodatkowy magazyn na miód. Pszczelarze chętnie wybierają ul wielkopolski stojak, gdyż zimujące w nim pszczoły szybko dochodzą wiosną do pełnej siły. Co więcej, wygodne w użyciu są ramki, które nie ważą wiele w porównaniu z innymi typami uli, dzięki czemu praca przy ulu jest lżejsza i nie nadweręża sił pszczelarza. Warto też wybrać ten typ ula, gdyż jako popularny model jest powszechnie produkowany, wraz ze wszystkimi elementami dodatkowymi. Można je więc bez problemu dokupić i dopasować, zamiast tworzyć prowizoryczne i mało stabilne konstrukcje. Używając ula wielkopolskiego stojaka pszczelarze mają też więcej możliwości na powiększanie pasieki poprzez odkłady bądź roje. Co więcej, ul wielkopolski umożliwia też wykorzystanie pożytków krótkotrwałych i bardzo słabych. Chętnie korzystają z niego zarówno właściciele pasiek wędrownych, jak i stacjonarni pszczelarze.

Omawiając zalety ula wielkopolskiego stojaka warto zwrócić uwagę na jego jedną wadę – jest dość ciężki, a każde dostanie się do gniazda wymaga od pszczelarza zdjęcie korpusu. To dość spore obciążenie dla kręgosłupa, dlatego czasem, ze względów zdrowotnych, warto poszukać innego, łatwiejszego w obsłudze typu ula.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 32

Zobacz również:

Ule wielkopolskie wielokorpusowe

Ul wielkopolski - budowa, malowanie, wady i zalety

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 17722

Komentarze z forum pszczelarskiego

wieslawpaleta 2020-10-15 16:11:49

Tylko drewniane ule
Pozdrawiam Wiesio

Kryspin 2020-11-01 18:10:59

Panie Wiesławie.Rzucasz jedno zdaniowe hasła "Kwas mlekowy" lek na warrozę. "Ul.Wlk. Zalety".Tak to i dziecko potrafi. Opisz Pan dlaczego i co do czego i jak.

Kryspin 2020-11-24 19:55:25

Do prowadzenia pasieki najlepsze są ule stojaki. A czy są one zbudowane z drewnianej deski,sklejki ,styroduru. To już jest kwestia jak gospodarować w takim czy innym ulu. Zapewnienie odpowiedniej wentylacji w czasie zimowli to cały sekret.Do tego można dojść jedynie poprzez własne próby, lub rady doświadczonych pszczelarzy.Te wszystkie tajniki pozna się metodą prób i błędów najlepiej samemu.Każdy region ma trochę inną aurę pogodową.Myślałem że pan Wiesio opisze nam wszystko. A On zareklamował jedynie ule może jest ich producentem !



  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?