Portal Pszczelarski

Ul wielkopolski stojak - zalety

korpus z szybką do ula wielkopolskiego. Źródło: materiały udostępnione przez firmę Bartnicy.pl

ul wielkopolski ul wielkopolski stojak zalety ula wielkopolskiego

Dlaczego wybrałem ul wielkopolski stojak?

Ul wielkopolski stojak jest chętnie wybierany zarówno przez młodych, jak i doświadczonych pszczelarzy. Ma sporo zalet, dzięki którym praca przy ulu jest wygodna i nieskomplikowana.

Ul wielkopolski stojak składa się z dwóch korpusów o ramce gniazdowej oraz jednej nadstawki na półramkę, która przydaje się szczególnie na terenach obfitych w pożytki – wykorzystywana jest przez pszczoły jako dodatkowy magazyn na miód. Pszczelarze chętnie wybierają ul wielkopolski stojak, gdyż zimujące w nim pszczoły szybko dochodzą wiosną do pełnej siły. Co więcej, wygodne w użyciu są ramki, które nie ważą wiele w porównaniu z innymi typami uli, dzięki czemu praca przy ulu jest lżejsza i nie nadweręża sił pszczelarza. Warto też wybrać ten typ ula, gdyż jako popularny model jest powszechnie produkowany, wraz ze wszystkimi elementami dodatkowymi. Można je więc bez problemu dokupić i dopasować, zamiast tworzyć prowizoryczne i mało stabilne konstrukcje. Używając ula wielkopolskiego stojaka pszczelarze mają też więcej możliwości na powiększanie pasieki poprzez odkłady bądź roje. Co więcej, ul wielkopolski umożliwia też wykorzystanie pożytków krótkotrwałych i bardzo słabych. Chętnie korzystają z niego zarówno właściciele pasiek wędrownych, jak i stacjonarni pszczelarze.

Omawiając zalety ula wielkopolskiego stojaka warto zwrócić uwagę na jego jedną wadę – jest dość ciężki, a każde dostanie się do gniazda wymaga od pszczelarza zdjęcie korpusu. To dość spore obciążenie dla kręgosłupa, dlatego czasem, ze względów zdrowotnych, warto poszukać innego, łatwiejszego w obsłudze typu ula.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 32

Zobacz również:

Ule wielkopolskie wielokorpusowe

Ul wielkopolski - budowa, malowanie, wady i zalety

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 17731

Komentarze z forum pszczelarskiego

wieslawpaleta 2020-10-15 16:11:49

Tylko drewniane ule
Pozdrawiam Wiesio

Kryspin 2020-11-01 18:10:59

Panie Wiesławie.Rzucasz jedno zdaniowe hasła "Kwas mlekowy" lek na warrozę. "Ul.Wlk. Zalety".Tak to i dziecko potrafi. Opisz Pan dlaczego i co do czego i jak.

Kryspin 2020-11-24 19:55:25

Do prowadzenia pasieki najlepsze są ule stojaki. A czy są one zbudowane z drewnianej deski,sklejki ,styroduru. To już jest kwestia jak gospodarować w takim czy innym ulu. Zapewnienie odpowiedniej wentylacji w czasie zimowli to cały sekret.Do tego można dojść jedynie poprzez własne próby, lub rady doświadczonych pszczelarzy.Te wszystkie tajniki pozna się metodą prób i błędów najlepiej samemu.Każdy region ma trochę inną aurę pogodową.Myślałem że pan Wiesio opisze nam wszystko. A On zareklamował jedynie ule może jest ich producentem !



  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności