Portal Pszczelarski

Linia pszczół: Viking

Na obrazku: Linia pszczół: Viking. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół Viking linia pszczół Viking

Linia pszczół Viking

Pszczoły Viking są selekcjonowane na potrzeby pasiek, które funkcjonują na obszarach ze zmiennymi warunkami, wynikającymi z bliskości morza. Mają wysokie właściwości użytkowe i biologiczne, świetnie radzą sobie na terenie województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Pszczoły linii Viking dobrze znoszą zimowlę, bez względu na pogodę. W zimie wykorzystują średnie ilości pokarmu, a na wiosnę osypują się w stopniu niewielkim. Charakteryzują się bardzo wczesnym, dynamicznym rozwojem wiosennym, dzięki czemu mogą szybko wylecieć na pożytki. Bardzo dobrze zbierają pożytki wczesne, takie jak rzepak. Duża siła rodziny (dwa korpusy wielkopolskie lub więcej) utrzymuje się w całym sezonie pożytkowym, co sprawia, że pszczoły Viking świetnie zbierają także pożytki późne, takie jak lipa czy gryka. Pszczoły wykorzystują dobrze zarówno pożytki obfite, jak i słabe. Są bardzo miodne, produkują też spore ilości pyłku, który rozmieszczają na plastrach, także wokół czerwiu. Przy intensywnym pożytku pszczoły mają tendencję do ograniczania matek w czerwieniu. Pszczoła linii Viking doskonale radzi sobie w zmiennych warunkach pogodowych, nie obniżając swojej miodności. 

Pszczoła linii Viking jest nierojliwa. Nastrój rojowy zdarza się u niej bardzo rzadko. Jeśli jednak już się pojawi, można bardzo szybko wyprowadzić rodzinę z niego przy zastosowaniu prostych metod pszczelarskich. Pszczoły omawianej linii są niepłochliwe, spokojne i łagodne. Podczas przeglądów dobrze trzymają się na ramkach, nie atakują pszczelarza i nie rozbiegają się. Nie wykazują oznak agresji podczas gorszej pogody lub przerwy w pożytkach. Linia Viking wykazuje też sporo zachowań higienicznych, dzięki czemu utrzymuje rodziny w pełnej zdrowotności i niweluje ryzyko zachorowań na wiele chorób pszczół. Pszczoły Viking można z powodzeniem wykorzystywać w dużych gospodarstwach pasiecznych, prowadzących intensywną gospodarkę oraz w niewielkich przydomowych pasiekach.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 5998

Komentarze z forum pszczelarskiego

wasacz71 2017-03-06 20:44:07

gdzie mogę kupić ???

tulipan 2017-03-09 13:04:15

mnie te
z interesują te pszczółki chętnie bym nabył

tulipan 2017-03-13 18:56:12

pewien pan z wysokiego kamieńska prowadzi linie krzyżowkową pszczółki viking próbuje się z nim skontaktować lecz nie odpowiada podany numer tel komurkowy na podany stacjonarny też nie odbiera nieznam przyczyny dlaczego nie odbiera  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie