Portal Pszczelarski

Linia pszczół MJ

Na obrazku: Linia pszczół MJ. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół MJ linia pszczół MJ

Linia pszczół MJ

Pszczoła linii MJ selekcjonowana jest na terenie województwa lubelskiego, ale rozprowadzana w całym kraju. Odznacza się wysokimi walorami użytkowymi i biologicznymi. Jest długowieczna, pracowita i odporna na choroby.

Pszczoła linii MJ jest szczególnie polecana do gospodarki intensywnej w pasiekach, które nastawione są na produkcję miodu towarowego. Pszczoła MJ jest bardzo wydajna i miodna. Bardzo dobrze zimuje zarówno podczas długich i łagodnych zim, jak i przy wysokich mrozach. W zimie zużywa średnie zapasy pokarmu, a na wiosnę osyp jest niewielki. Pszczoła linii MJ tworzy silne rodziny, które charakteryzują się szybkim, dynamicznym rozwojem wiosennym i powrotem do maksymalnej siły. Ze względu na swoją siłę, miodność oraz pracowitość pszczoła jest bardzo często wykorzystywana w dużych gospodarstwach towarowych.

Pszczoła linii MJ bardzo dobrze pracuje na wszystkich pożytkach, zarówno na wczesnych, jak i późnych. Wykorzystuje pożytki obfite, ale też dobrze radzi sobie na terenach ubogich pożytkowo. Pszczoła MJ jest nierojliwa, a jeśli nastrój rojowy się pojawia, można pszczoły z niego bardzo łatwo wyprowadzić przy wykorzystaniu prostych metod pszczelarskich. Pszczoła MJ wykazuje wysokie właściwości zdrowotne, dzięki swoim zachowaniom higienicznym. Dba o to, by gniazdo było zawsze czyste i uporządkowane, na bieżąco wynosi tez z niego osobniki martwe lub czerw wykazujący objawy porażenia jakąś chorobą.

Pszczoły MJ są niepłochliwe, łagodne i spokojne. Nie wykazują zachowań agresywnych nawet podczas kiepskiej pogody czy w sytuacji chwilowego braku pożytków. Podczas przeglądów bardzo dobrze trzyma się na plastrach i spokojnie pracuje, nie unosi się w powietrze i nie rozbiega. Najlepiej jednak przeglądy wykonywać podczas ciepłych i słonecznych dni. Wtedy nie ma potrzeby używania podkurzacza w celu uspokojenia pszczół. Co więcej – nadmiar dymu może je niepotrzebnie denerwować.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 4007

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ciasteczka imbirowe z miodem

Pierniczki na miodzie

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Bigos staropolski na winie z miodem

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu