Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Linia pszczół M: Północna (PN)

Na obrazku: Linia pszczół M: Północna (PN). Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła środkowo-europejska M Północna Północna M PN PN

Linia pszczół M: Północna (PN)

Linia pszczół M: Północna spotykana jest na terenach północnej Polski. Jest efektem skrzyżowania dwóch innych linii pszczół środkowoeuropejskich – Pomorskiej oraz Mazurki. Łączy w sobie najlepsze cechy obu tych linii, świetnie radzi sobie w trudnych warunkach i dobrze wykorzystuje różne pożytki.

Linia M Północna została wyhodowana podczas wieloletnich prac, rozpoczętych w latach 60-tych ubiegłego wieku w Zootechnicznym Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Siejniku. Pszczoły linii M Północnej mają jednolicie ciemne zabarwienie, bez żadnych zażółceń. Matki są zwykle łatwe do rozpoznania, gdyż mają nieco wydłużony kształt. Podczas czerwienia matki stają się nieco jaśniejsze, jest to jednak cecha przejściowa – po zakończeniu czerwienia wraca ciemna barwa. Pszczoły wykazują duża siłę rodziny przez cały okres pożytkowy. Dobrze zimują, bez nadmiernego osypywania. Miód znajdujący się w ulu pszczoły gromadzą wokół czerwiu, zasklepiając go na sucho. Pyłek również znajduje się w pobliżu czerwiu, jednak jest w nieładzie, niepoukładany.

Po zimie pszczoły linii M Północnej bardzo szybko wracają do pełnej siły. Bardzo dobrze zimują i nie wykazują skłonności do nadmiernego osypu. Gotowe do pracy są w okresie kwitnienia rzepaku. Na plastrach są bardzo ruchliwe, a jeśli są nadmiernie poddymione, zrywają się do lotu. Pszczoły linii M Północnej są łagodne, mogą jednak wykazywać skłonności do agresji podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz w okresie bezpożytkowym. Wtedy też wykazują zwiększoną skłonność do rabunków. Bardzo intensywnie bronią swojego gniazda, gdy zostaną zaatakowane przez pszczoły z innych rodzin lub inne zwierzęta.

Pszczoły linii M Północnej doskonale radzą sobie w warunkach klimatycznych i pożytkowych występujących w północnej Polsce. Wykorzystują niemal wszystkie pożytki, jakie pojawiają się od wczesnej wiosny.

Opracowano na podstawie:
Maria Jaszczyńska, Ochrona zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej, "Wiadomości Zootechniczne" nr 4, 2006, s. 58

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 6019

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.