Portal Pszczelarski

Linia pszczół M: Kampinoska (MK)

Na obrazku: Linia pszczół M: Kampinoska (MK). Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła środkowo-europejska M Kampinoska Kampinoska M MK MK

Linia pszczół M: Kampinoska (MK)

Pszczoły linii M Kampinoskiej naturalnie występują na rozległych terenach Puszczy Kampinoskiej. Doskonale radzą sobie w środowisku, które nie jest zbyt bogate w rośliny miododajne i pyłkodajne. Utrzymują je głównie starsi pszczelarze, którzy stosują tradycyjne metody pracy w pasiece.

Pszczoły linii M Kampinoskiej są jednolicie ciemne, nie mają żadnych zażółceń. Matki mają wydłużony kształt i nieco jaśnieją podczas czerwienia. Zapasy miodu pszczoły tej linii gromadzą nad czerwiem, bardzo często w nadstawkach. Pyłek natomiast układany jest wokół czerwiu oraz na sąsiednich plastrach. Pszczoły wykazują tendencje do rabunków w czasie przerwy w pożytkach.

Linia M Kampinoska jest wyjątkowo wytrzymała. Tworzy bardzo duże i silne rodziny, które bez problemu znoszą zimowlę i nie mają tendencji do nadmiernego osypu na przedwiośniu. Na wiosnę rozwijają się bardzo intensywnie, szczególnie wtedy, gdy pogoda już się ustabilizuje. Brak pożytku lub zbyt ciasne gniazdo może powodować u nich nastrój rojowy. Pszczoły linii M Kampinoskiej są średnio złośliwe, mogą być dość agresywne podczas kiepskiej pogody oraz w okresie bezpożytkowym. Zdarza się on jednak rzadko, gdyż pszczoły tej linii wykorzystują praktycznie każde pożytki od wczesnych do najpóźniejszych.

Dla pszczół linii M Kampinoskiej istnieją specjalne rejony hodowli zachowawczej, które określono w latach 80-tych ubiegłego wieku. Najczęściej pszczoły tej linii są hodowane przez starszych wiekiem pszczelarzy, którzy stosują tradycyjną gospodarkę pasieczną i stare metody pszczelarskie. Nie używają metod ograniczania czerwienia ani nie sterują rozwojem pszczół, nie odbierają im też całego miodu przed zimą, dzięki czemu nie ma potrzeby nadmiernego dokarmiania pszczół. Nie są nastawieni na wysokość produkcji z pasieki, a przede wszystkim na dobrobyt pszczół. Być może dlatego linia M Kampinoska radzi sobie doskonale.

Opracowano na podstawie:
Maria Jaszczyńska, Ochrona zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej, "Wiadomości Zootechniczne" nr 4, 2006, s. 57

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7680

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.