Portal Pszczelarski

Linia pszczół: Karolinka

Na obrazku: Linia pszczół: Karolinka. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół Karolinka linia pszczół Karolinka

Linia pszczół: Karolinka

Linia pszczół Karolinka jest selekcjonowana w celu wykorzystania jej w intensywnej gospodarce pasiecznej, nastawionej na dużą produkcje miodu i produktów pszczelarskich. Linia występuje i najlepiej się czuje w warunkach klimatycznych i pożytkowych południowej Polski.

Linia pszczół Karolinka występuje w naszym kraju w dwóch typach użytkowych – nizinnym oraz spadziowym, które różnią się między sobą.

Typ użytkowy nizinny jest bardzo łagodny, bez względu na warunki klimatyczne i pożytkowe. Pszczoły nie wykazują agresji nawet podczas gwałtownych załamań pogody czy w okresie braku pożytków. Pszczoły Karolinka typu nizinnego wykazują bardzo dobrą miodność w warunkach gospodarki intensywnej. Bardzo dobrze trzymają się plastrów, zapasy miodu gromadzą w nadstawkach, świetnie czują się w ulach wielokorpusowych. Pszczoły dobrze znoszą zimowlę i szybko na wiosnę wracają do pełnej siły. Można je wykorzystywać do zbierania wczesnych pożytków, zwłaszcza rzepakowych. Wysoka siła rodzin utrzymuje się przez cały sezon – pszczoły nie mają skłonności do rojenia, nie uciekają z uli.

Typ użytkowy spadziowy wykazuje bardzo dobrą miodność w całym sezonie, jest jednak nastawiony na zbieranie i wykorzystywanie spadzi. Pszczoły dobrze zimują nawet podczas długiej i intensywnej zimy, są odporne na pozostałości spadzi w zimowych zapasach. Wiosną szybko wracają do pełnej siły, zbierając nektar i pyłek z wczesnych, wiosennych pożytków. Zapasy miodu gromadzą w nadstawkach. Pszczoły linii Karolinka typu spadziowego są mało rojliwe i wykazują niską skłonność do ograniczania czerwienia matek. Dzięki temu duża siła rodziny utrzymuje się w całym sezonie, co pozwala na pełne wykorzystanie także pożytków spadziowych na przełomie sierpnia i września. Pszczoły omawianego typu są bardzo łagodne, nie wykazują zachowań agresywnych nawet w trudnych warunkach pogodowych czy w przypadku braku pożytków.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 30159

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ogórki z miodem

Pierniczki na miodzie

Ciasteczka imbirowe z miodem

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Biały miód leśny z Mount Oku

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL