Portal Pszczelarski

Linia pszczół: Karolinka

Na obrazku: Linia pszczół: Karolinka. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół Karolinka linia pszczół Karolinka

Linia pszczół: Karolinka

Linia pszczół Karolinka jest selekcjonowana w celu wykorzystania jej w intensywnej gospodarce pasiecznej, nastawionej na dużą produkcje miodu i produktów pszczelarskich. Linia występuje i najlepiej się czuje w warunkach klimatycznych i pożytkowych południowej Polski.

Linia pszczół Karolinka występuje w naszym kraju w dwóch typach użytkowych – nizinnym oraz spadziowym, które różnią się między sobą.

Typ użytkowy nizinny jest bardzo łagodny, bez względu na warunki klimatyczne i pożytkowe. Pszczoły nie wykazują agresji nawet podczas gwałtownych załamań pogody czy w okresie braku pożytków. Pszczoły Karolinka typu nizinnego wykazują bardzo dobrą miodność w warunkach gospodarki intensywnej. Bardzo dobrze trzymają się plastrów, zapasy miodu gromadzą w nadstawkach, świetnie czują się w ulach wielokorpusowych. Pszczoły dobrze znoszą zimowlę i szybko na wiosnę wracają do pełnej siły. Można je wykorzystywać do zbierania wczesnych pożytków, zwłaszcza rzepakowych. Wysoka siła rodzin utrzymuje się przez cały sezon – pszczoły nie mają skłonności do rojenia, nie uciekają z uli.

Typ użytkowy spadziowy wykazuje bardzo dobrą miodność w całym sezonie, jest jednak nastawiony na zbieranie i wykorzystywanie spadzi. Pszczoły dobrze zimują nawet podczas długiej i intensywnej zimy, są odporne na pozostałości spadzi w zimowych zapasach. Wiosną szybko wracają do pełnej siły, zbierając nektar i pyłek z wczesnych, wiosennych pożytków. Zapasy miodu gromadzą w nadstawkach. Pszczoły linii Karolinka typu spadziowego są mało rojliwe i wykazują niską skłonność do ograniczania czerwienia matek. Dzięki temu duża siła rodziny utrzymuje się w całym sezonie, co pozwala na pełne wykorzystanie także pożytków spadziowych na przełomie sierpnia i września. Pszczoły omawianego typu są bardzo łagodne, nie wykazują zachowań agresywnych nawet w trudnych warunkach pogodowych czy w przypadku braku pożytków.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 27404

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

O co chodzi w BeePower!?

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016