Portal Pszczelarski

Linia pszczół car: Woźnica

Na obrazku: Linia pszczół car: Woźnica. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kaukaska car Woźnica Woźnica

Linia pszczół car: Woźnica

Pszczoła kaukaska linii Woźnica została wyselekcjonowana z importowanych linii populacji machurskiej. Polecana jest szczególnie na pożytki pojawiające się późno – pod koniec lata lub wczesną jesienią. Pszczoła linii Woźnica dobrze radzi sobie nawet w trudnych warunkach klimatycznych i pożytkowych.

Pszczoły linii Woźnica są ciemne, niemal czarne, dodatkowo pokryte jasnoszarymi gęstymi włoskami. Tworzą niezbyt duże, ale bardzo pracowite i zorganizowane rodziny. Zimowlę znoszą bardzo dobrze, nawet jeśli są utrzymywane w nieocieplonych ulach. Zużycie pokarmu podczas zimowania jest niewielkie, podobnie jak wiosenny osyp.

Pszczoły kaukaskie linii Woźnica są wybitnie miodne, jednak w czystej linii zdarza się, że nie osiągają maksymalnych możliwości produkcyjnych, najczęściej wskutek silnego ograniczania matek w czerwieniu. Po zimie rozwijają się dość wolno, dlatego raczej nie sprawdzą się w zbieraniu wczesnych, wiosennych pożytków. Są natomiast doskonałe w zbieraniu pożytków późnych, zarówno bardzo obfitych, jak i mocno ubogich. Bardzo dobrze wykorzystuje przede wszystkim pożytki wrzosowe oraz spadziowe. Nawet na terenach, gdzie nie występują rośliny wysoce miododajne, pszczoły linii Woźnica produkują duże ilości miodu. Pszczoły omawianej linii sklepią miód na mokro, mają też tendencję do silnego kitowania gniazda, szczególnie przed sezonem zimowym.

Pszczoły linii Woźnica mają tendencje do cichej wymiany matek w rodzinie. Nie są rojliwe, a jeśli nastrój rojowy się pojawi, można bardzo szybko je z niego wyprowadzić. Pszczoły kaukaskie linii Woźnica są niepłochliwe, spokojne i łagodne. Dobrze trzymają się plastrów podczas przeglądów, nie uciekają i nie wzbijają się w powietrze. Mogą być bardziej lub mniej agresywne, gdy podczas sezonu poużytkowego nadmiernie spada temperatura powietrza. Prace przy ulu warto więc wykonywać w te dni, gdy jest ciepło i słonecznie, wtedy nie trzeba obawiać się ataku ze strony pszczół.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 13881

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom