Linia pszczół cau: WG
Linia pszczół cau: WG
Pszczoła kaukaska linii WG doskonale radzi sobie na każdych pożytkach. Jest łagodna, mało rojliwa i świetnie sprawdzi się zarówno w dużych gospodarstwach pasiecznych, nastawionych na intensyfikację produkcji, jak i w niedużych pasiekach, w których miód produkowany jest na niewielką skalę.
Pszczoła kaukaska linii WG jest bardzo łagodna i spokojna. Dobrze znosi wszelkie prace w obrębie ula, o ile są wykonywane przy ciepłej, słonecznej pogodzie. Jest spokojna nawet podczas chwilowych braków pożytkowych. Podczas pracy w ulu dobrze trzyma się ramek, nie schodzi, nie odlatuje ani nie spływa w dół. Jedynie podczas bardzo niskich temperatur warto powstrzymać się od prac przy ulu – pszczoła WG może być wtedy agresywna i niespokojna. Zamiast używać podkurzacza, dużo lepiej jest poczekać dzień czy dwa na ładną pogodę. Lepiej nie narażać pszczół na dodatkowy stres w sytuacji, gdy i tak sa dużo bardziej niespokojne niż na co dzień.
Pszczoła omawianej linii doskonale radzi sobie podczas zbierania miodu na każdych pożytkach – wczesnych i późnych, bardzo miododajnych oraz takich, które wymagają sporo pracy, by zebrać odpowiednią ilość miodu. Zdecydowanie jednak preferuje pożytki późne – na przełomie późnego lata i wczesnej jesieni. Pszczoły kaukaskie linii WG przejawiają bardzo silne tendencje do ograniczania matek w czerwieniu. Są nierojliwe, a gdy nastrój rojowy się pojawi, bardzo łatwo jest go zniwelować za pomocą prostych i nieskomplikowanych metod.
Pszczoły kaukaskie linii WG bardzo dobrze znoszą zimowlę, nawet w nieocieplonych ulach. Osyp wiosenny, w porównaniu do innych pszczół, jest stosunkowo niewielki. Na zimę potrzebują średniej ilości pokarmu, a na wiosnę szybko wracają do pełnej siły. Pszczoły omawianej linii dość dobrze znoszą nawet długie zimy z niskimi temperaturami. Są wytrzymałe na trudne warunki i szybko wiosną zaczynają latać na pierwsze pożytki.
Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 9912
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!