Linia pszczół cau: W

Na obrazku: Linia pszczół cau: W. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg
Linia pszczół cau: W
Pszczoła kaukaska linii W jest bardzo pracowita i miodna, produkuje duże ilości miodu, które gromadzi w różnych częściach ula. Doskonale sprawdza się zarówno w przypadku intensywnej gospodarki, nastawionej na jak największą produkcję, jak i w niewielkich, amatorsko prowadzonych pasiekach.
Robotnice i matki pszczoły kaukaskiej linii W mają ciemny chitynowy pancerz oraz ciemnoszare owłosienie, które czasem przybiera ołowianą barwę. Pszczoły tej linii uważane są za wybitnie miododajne. Miód gromadzą najczęściej w części gniazdowej ula, dopiero gdy jest go za dużo, zaczynają zagospodarowywać nadstawki. Jeśli pożytki są bardzo obfite, pszczoły ograniczają matki w czerwieniu. Wykorzystują wszystkie rodzaje pożytków, zarówno wczesne, jak i późne. Jeśli w pobliżu nie ma roślin mocno miododajnych, korzystają z wszystkich możliwych pożytków. Są bardzo pracowite. Aby nie dopuścić do zatrzymania produkcji, efektownie wyszukują nawet odległe źródła pożytków. Pszczoły są mało rojliwe i bardzo rzadko wchodzą w nastrój rojowy. Jeśli jednak się pojawi, bardzo łatwo jest je z niego wyprowadzić przy zastosowaniu prostych metod.
Pszczoły kaukaskie linii W mają bardzo łagodne usposobienie. Są spokojne nawet przy chwilowych brakach pożytków oraz podczas kiepskiej pogody. Przeglądy jednak najlepiej wykonywać wtedy, gdy jest ciepło i słonecznie. Wtedy po otwarciu ula spokojnie siedzą na plastrach, nie denerwują się i nie odlatują. Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności nie ma potrzeby nawet używania podkurzacza.
Pszczoła kaukaska linii W ma jednak pewne wady – buduje plastry niedokładne i nierówne, bardzo często łączy je ze sobą lub sprawia, że plastry zachodzą jeden na drugi. Wykazuje też zamiłowanie do kitowania, przede wszystkim gniazda oraz wylotu z ula. Ilości kitu pszczelego, jakie można znaleźć w ulu, w którym mieszka pszczoła linii W, mogą być naprawdę zaskakująco duże.
Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 4114
Komentarze z forum pszczelarskiego
slabiak 2016-02-05 10:34:09
Marian.H. 2016-02-06 14:13:44
oro54 2016-02-06 20:48:15
michal1972 2016-02-07 11:31:18

Miody wiosenne - odmiany i właściwości
Miody wiosenne tzn. jakie? Joanna Baran

Dziedzictwo. Pszczelarstwo i Bartnictwo. Festiwal 2025
Ciechanki, 2025 czerwiec 16 Marcin Balana

Czerwiec w pasiece (Stefan Röhrenschef, 12 miesięcy w pasiece, 1925)
https://rcin.org.pl/dlibra/publication/3421/edition/51118/content Portal Pszczelarski

Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria L.)
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa kocimiętki właściwej Joanna Baran

Kamil Baj - wywiad z pszczelarzem
Wywiad z Kamilem Bajem z Pszczelarium Joanna Baran

W IWNIRZ pracują nad konstrukcją ula pszczelego z naturalnych surowców roślinnych i zwierzęcych
Czy powstanie ul konopny? Portal Pszczelarski

Postępowanie pszczelarza w przypadku zatrucia pszczół
Co robić w przypadku zatrucia pszczół? Joanna Baran
