Portal Pszczelarski

Linia pszczół cau: PB

Na obrazku: Linia pszczół cau: PB. Źródło obrazka: cdn0.pelfusion.com/wp-content/uploads/2011/09/minimalist-wallpaper-39.jpg

linia pszczół pszczoła kaukaska cau PB PB

Linia pszczół cau: PB

Pszczoła kaukaska linii PB polecana jest do zbierania miodu lipowego. Świetnie też wykorzystuje pożytki bogate w rośliny motylkowe. Jeżeli w pobliżu świeżo założonej pasieki przeważają takie właśnie pożytki, linia PB będzie w takim miejscu idealnym i optymalnym rozwiązaniem.

Pszczoła kaukaska linii PB należy do wyjątkowo łagodnych pszczół. Jest spokojna, nie reaguje niepokojem ani agresją na żadne bodźce zewnętrzne. Świetnie radzi sobie zarówno w okresach bezpożytkowych, jak i podczas nieciekawej, wietrznej czy deszczowej pogody. Pszczoły podczas przeglądów są spokojne, nie rozbiegają się z ramek, nie wymagają używania podkurzacza. Jeśli jednak pszczelarz go użyje, powinien uważać z nadmiarem dymu – może on rozzłościć nawet najbardziej opanowane osobniki. Przy odpowiednim postępowaniu i zachowaniu spokoju można prace ulowe przeprowadzić szybko i bezproblemowo.

Matki i robotnice pszczoły kaukaskiej linii PB mają ciemnoszarą barwę z delikatnym srebrzystym odcieniem. Na pierwszych segmentach odwłoka mogą, ale nie muszą pojawiać się zażółcenia. Pszczoły tej linii najlepiej wykorzystują pożytki nektarowe średnie i późne oraz pożytki nektarowo-spadziowe. Zimują bardzo dobrze. Jednak zimowla może być gorsza, jeśli w sezonie zimowym pojawią się znaczne wahania temperatur. Na wiosnę rozwijają się wolno i dość powoli dochodzą do pełnej siły rodziny – najczęściej w okolicach terminu kwitnienia lipy.

Nastrój rojowy u pszczół linii PB pojawia się bardzo rzadko, a kiedy wystąpi, łatwo jest go zniwelować. Pszczoły omawianej linii nie lubią się roić. Sklepią miód na mokro, niezbyt chętnie wchodzą do nadstawek. Mają tendencję do ograniczania matek w czerwieniu. Bardzo często zdarza im się mostkowanie plastrów oraz kitowanie. Są bardzo miodne – doskonale nadają się zarówno do dużych gospodarstw pasiecznych, nastawionych na jak największą produkcję, jak i do niewielkich, amatorsko prowadzonych pasiek.

Opracowano na podstawie:
Materiały Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt

Zobacz również:

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3915

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Opodatkowanie pasieki do 80 rodzin pszczelich

Przygotowanie projektów w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2016/2017

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania